5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Özellikle basında yer alan sahipli Pitbull cinsi köpeklerinin ya da sokak köpeklerinin saldırı haberlerinin ardından kamuoyunda oluşan tepkiler sebebiyle hayvanseverler artık Hayvanları Koruma Kanunu’nda gerekli düzenlemelerin acilen yapılması, hayvana şiddet ve kötü muamelelerin hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğini düşünüyor. Sosyal medyada insanların yoğun tepkisini çeken ciddi vahşet haberleri sadece bir miktar para cezasıyla geçiştiriliyor. Ki bu vahşetlerin birinin faili olan kişinin yaptığı açıklamada sadece hayvanları değil insanları da tehdit etmesi düşündürücü bir durumdur.

Aslında saldırgan olmamalarına rağmen yetiştirilme tarzlarından ve gördükleri kötü muameleden ötürü vahşi olarak görülen Pitbull’lar birçok ülkede çocukların eğitim ve rehabilitasyonunda önemli rol oynuyorlar. Bu nedenle sahipleri nedeniyle cinsler haksız bir yargıya sahip oluyor. Yeni kanunda Yasak Irk Genelgesi maalesef kaldırılmıyor.

5199 Sayılı Kanun’a göre hayvanlar “mal” olarak kabul ediliyor ve bu nedenle bu statü sadece sahipli hayvanları kapsıyor. Bu nedenle hayvanların eşya statüsünden çıkarılarak Avrupa Birliği Anayasası’nın kabul ettiği haliyle tüm hayvanlara duyguları olan varlıklar olarak yeni bir statü tanınması gerekiyor. Bunun yanında kanunları uygulamakla yükümlü olan ilçe belediyeleri eğer yükümlülüklerini yerine getirmezse verilecek ceza kanunda bulunmuyor. Tüm belediyelerin kısırlaştırma ve tedaviler için bakımevleri kurmaları gerekirken 1400 kadar belediyenin sadece 234 tanesinde bakımevi bulunuyor ki bu bakım evlerinin çoğunda herhangi bir işlem yapılmadığı biliniyor. Kısırlaştırma yerine öldürerek üremeyi kontrol altında tutmaya çalışan belediyeler için acilen ceza sistemi getirilmesi gerekiyor.

Bunların haricinde yeni kanuna dahil edilmesi beklenen konular arasında yunus parkları, sirkler ve hayvanat bahçeleri gibi hayvanların esaret altında alındığı kurumlar hakkında da düzenlemeler getirilmesi var. Hayvan deneylerinin ve faytonların yasaklanması, petshoplarda hayvan satışının tamamen yasaklanması da isteniyor.

İnternet üzerinde üretim, satış ve dövüş ilanları yer alırken yeni tasarıda bunlara karşı da herhangi bir önlem bulunmuyor.

Çözüm önerileriyse basit:

Nüfusu belli bir sayının altındaki ilçelere kısırlaştırma istasyonları, daha büyük ilçelere orta ölçekli bakım evleri ve hastaneli bakımevleri kurulmalıdır. Bu bakım evleri vatandaşların kolayca ulaşabileceği yerlerde olmalıdır. Tüm belediyeler yeterli sayıda Veteriner hekim ve veteriner teknikeri istihdam etmelidir. Kısırlaştır, aşılat, işaretle ve aldığın yere bırak prensibi korunmalıdır. Kedi köpek ithalatı ve ticari üretimi yasaklanmalıdır. Merdiven altı satış durdurulmalı ve ciddi cezalar uygulanmalıdır. Hayvanlar mal sayılmaktan çıkmalı, ister sahibi olsun ister bir yabancı tarafından uygulanan her türlü zarar karşısında da ciddi hapis cezaları uygulanmalı ve kişilerin tekrar hayvan sahiplenmesi engellenmelidir. Fayton ve at arabalarının kullanımı yasaklanmalıdır. Sahipli hayvanlara insanlarınkine benzer sigorta sistemi uygulanarak hastalanan hayvanların terkedilmesi yerine sigorta karşılığı belediyelerde ücretsiz bakımlarının yapılabilmesi için çiplenerek sağlık güvencesi altına alınmaları sağlanmalıdır. Sosyal medya üzerinden vahşet görüntüleri, dövüş ilanları gibi gönderiler kontol altına alınmalı, bu konuda uzman bir kadro kurularak şikayetlere en hızlı şekilde geri dönüş yapılmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.