Alman Çoban Köpeği Bakımı Hakkında Bilgiler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Soylu ve asil karakterli, yüksek zekâya sahip, büyük, çevik ve kaslı Alman çoban köpekleri aynı zamanda sadık, kendine güvenen cesur ve istikrarlıdırlar.

Yaşına uygun, yüksek kaliteli köpek maması kullanmak Alman çoban köpeklerinin ihtiyaç duyduğu tüm besinlere sahip olmasını sağlayacaktır. Sofra artıkları sindirim bozukluklarına sebep olabileceğinden eğitim sırasında kullanılacak ödül bisküvileri haricinde köpek maması haricinde besleme yapılmaması gerekir.

Alman çoban köpekleri çift katlı kürke sahiptir. Gün aşırı yavaşça fırçalamak tüy bakımı için yeterlidir. Banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar ve yine bakımı için ayda 1 defa tırnakları törpülenerek düzeltilmelidir.

Çok aktif ve atletik bir cins olan Alman çoban köpekler, fiziksel ve zihinsel sağlıkları için çok fazla egzersiz yapmalıdır. Yeterince egzersiz yapılmayan bir Alman çoban köpeği, çabuk sinirlenebilir ve istenmeyen çeşitli davranışlar geliştirebilir. Daha yavruyken kısa günlük yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Ayrıca güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir alanda oyunlar oynayabilirsiniz. En iyi eğitimli köpeklerin bile dikkati dağıldığında her emri yerine getirmediğini unutmayarak oyun alanının kapalı bir alan olması gerektiğini ya da tasmayla engellenebilecek durumda olduğundan emin olmalısınız. Adından da anlaşılabileceği gibi en güzel etkinlik sürü izleme ve sürülerle koşma gibi etkinlikler olabilir. Bu hem Alman çoban köpekleri hem de sahipleri için eğlenceli bir aktivite olabilir.

Erken sosyalleşme ve yavru eğitimi dersleri hayati öneme sahiptir ve itaat eğitimleri Alman çoban köpeği yavrularına kolayca uyarlanabilir. Bu aynı zamanda iyi huylu bir yetişkin olarak büyümesini sağlar. Alman Çoban köpekleri, çok akıllı bir arkadaştır ve sıra dışı bir çalışan da olabilirler. Tutarlı ve olumlu, ayrıca ödül temelli eğitimler Alman çoban köpeklerinde mükemmel sonuçlar verecektir. Ailesine son derece bağlıdır ve bu yüzden ailesiyle yaşadığı zamanlar en mutlu olduğu anlar olabilir. Bu sebeple evde büyütülmeli ve ailenin tüm faaliyetlerine, gezilerine katılabilmelidir.

Çoğu Alman çoban köpeği sağlıklıdır. Karnının aniden şişmesi gibi sorunlar yaşayabilirler bu durum yaşamını tehdit edeceğinden sahipleri, özellikle karın şişliği gibi bir belirti oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmaları gerekir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.