Ankara Kedisi Hakkında Detaylar

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bilindiği kadarıyla Dünya üzerinde yaşayan evcil kedi ırklarının atası bizim güzel kedi ırkımız Ankara Kedisi’dir. Bembeyaz pamuk gibi tüyleri, bazen farklı iki göz rengi veya keskin buz mavisi göz rengi ile pembecik burun yapısı ile bizleri bizden almasını bilir.

Çift göz rengine sahip yetişkin bir Ankara Kedisi

Tam bir evcimen kedi!

300 yıl kadar önce Avrupa ülkelerinde üst tabakanın gözdesi olan bu kedi ırkı o dönemde Amerika’lara kadar giderek popüler hale gelmiştir. Her gün işten eve yorgunlukla geldiğimde kapıda karşılayan güzel kedilerimin gözlerimin içine bakması tüm yorgunluğumu alıyor.

[fvplayer id=”1″]

Ankara Kedisinin Özellikleri

Aşırı derecede zeki, yaratıcı, diğer kediler ile uyumlu, sahibine bağımlı, temas seven bir kedi ırkıdır.

Kendi Ankara Kedim Rakı’nın gözünün makro çekimi

Oyuncu olması onu ilgi çekici yapmaktadır. Evinize aldığınız ilk günden itibaren gönlünüzü, kalbinizi çalacağına adım kadar eminim.

Sahibini mutfakta, tuvalette, oturma odasında, koltukta uzanırken, yatakta yatarken takip etmeyi seven, gözlerinin içerisine anlamlı anlamlı bakan bu kedi ırkına sahip olmamanız için bir neden göremiyorum.

Ankara Kedisi Yavruları

Ankara Kedisinin Fiziki Özellikleri

Beyaz, uzun tüylere sahip olan bu ankara kedilerinin bazılarında yele bulunmaktadır. Bu da onları daha asil göstermektedir.

Ortalama olarak 2 ile 7 kilogram ağırlığı arasında değişen vücut ağırlığına sahiplerdir.

Kaslı ve esnek bir vücuda sahip olan bu kedi ırkı, pembe kulak ve burun ile şirinliklerine şirinlik katar.

En çok yakın kuzenleri Van Kedileri ile karıştırılmaktadır. En belirgin farkı ise karakterlerinde yatar. Ankara Kedileri daha uysal, insan seven, temastan hoşlanan kedi ırkıdır.

Ankara Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Öyle ahım şahım bir bakım istemezler. Mamasını koyun, suyunu taze tutun ve kumunu sürekli temiz bulundurun. Başka birşey istemez. Düzenli tarama ihtiyacı duymaz. Tüy dökme problemi her kedide olduğu gibi mevcuttur. Beyaz tüy rengine sahip olduğu için dökülme normalden fazla gibi gözükebilir. Bunun için düzenli tarama yaparsanız bir problem kalmaz. ancak bence kedi ile yaşayan bir bireyin tüy problemi diye birşey olamaz. Çünkü bu doğal bir süreçtir ve sorun olarak kabul edilmemelidir.

Sağlıklı Ankara Kedisi 2 haftada bir tırnak kesimi ile elde edilebilir. Düzenli veteriner hekim kontrolü sayesinde uzun yıllar evinize neşe katacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.