Basset Hound Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Basset Hound köpek ırkı son zamanlarda merak konusudur. Minik boyu nedeniyle çok şirin görünen bu köpek cinsi hayvan severler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Adeta bir şey isteyen ancak alamayan bir bakış atarak tüm dikkatleri üzerine çeken Basset Hound köpeğinin fiziksel özellikleri de merak ediliyor. Kökeni Fransa olan Basset Hound cinsinin tam olarak ortaya çıkış tarihi 1500’lü yıllar olarak biliniyor. Dünya genelinde tanınması ise 1863’te düzenlenen Paris Köpek Sergisi’ne dayanıyor.

Görünümü çok tatlı olan bu sevecen köpek ırkının evde yaşamaya uygun olduğu bilinir. Çevresindeki insanlarla iyi geçinen ancak yalnız kaldığında kısa sürede strese girebilen Basset Hound ırkıyla ilgili karakter, fiziki özellikler, bakımı ve fiyatları konusunda merak ettiğiniz tüm bilgiler yazımızın devamında paylaşılmıştır. İşte Basset Hound ırkı köpeğin genel özellikleri…

Basset Hound Karakteri Nasıldır?

Son derece hareketsiz olan Basset Hound cinsi köpekler sahiplerine aşırı bağlıdır. Biraz inatçı özellikleriyle dikkat çekerken yalnızlıktan nefret ederler. Hayvan severler bu yüzden kolay anlaşabileceği bir köpekle beraber Basset Hound’u sahiplenebilir. Eğer doğru zamanda eğitim verirseniz bakımı da kolay olacaktır.

Basset Hound Fiziksel Özellkleri

Ortalama 8-12 yıl arasında yaşayan Basset Hound cinsi köpeklerin dişilerdeki ağırlığı 18-28 kg’dır. Boy olarak 33-39 cm arasında değişmektedir. Kısa boylu olması onları çok sevimli yaparken uzun kulaklı ırklardan biri olduğu unutulmamalıdır. Üzgünmüş gibi görünen yüz yapısı, paytak görünümü ve ihtişamlı patileri, Basset Hound ırkının gerçekten şirin bir dost olduğunu ortaya çıkarıyor.

Basset Hound Bakımı

Kulak temizliğine ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken Basset Hound cinsi köpeğin tüyleri de düzenli olarak taranmalıdır. Aşırı bir egzersiz ihtiyacı olmayan bu köpek için genel bakım kurallarına göre hareket edilmesi yeterlidir. Zaten evde bakmaya uygun olması nedeniyle gün içinde 1-2 defa yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Beslenme sürecinde de her zaman kaliteli mamaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Basset Hound sahiplenmek isteyenler Basset Hound fiyatları ne kadar sorusunun yanıtlarını da aramaktadır. Yavru köpeklerde 3000 TL’den başlayan sahiplenme fiyatları, damızlık olmayanlarda 2500 TL’ye kadar düşebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.