British Shorthair Kedisi Sahiplenmek İsteyenlere Öneriler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sakin kedi ırkları arasında olan British Shorthair kedisiyle ilgili yapılan pek çok araştırmada, sakinliği dışında çokça mama tüketen bir kedi ırkı olduğu saptanmıştır. Bu nedenle British Shorthair sahiplenmek isteyenlerin biraz daha bilgi sahibi olması gerekir. Yavruluk döneminde son derece oyuncu bir kişiliğe sahip olan British Shorthair ırkı kediler, yetişkinlik döneminde hareketsiz kalmaya başlar. Yavru döneminde her gördüğü yüksekliğe sıçramaya çalışan bu kediler yetişkin olduklarında dinlenmeye daha çok vakit ayırır. Ayrıca çok asil bir kedi olmakla beraber ilgi beklemedikleri de bir gerçektir.

British Shorthair Kedi Irkı Tarihçesi

British Shorthair kedi ırkı aynı zamanda İngiliz kedisi olarak bilinir. Milattan sonra 200’lü yıllara kadar dayanan tarihiyle dikkat çeken bu kedilerin ilk kez Romalı askerler tarafından kullanıldığı bilinir. Eski çağlarda vahşi bir kedi ırkı olarak fare yakalamada kullanılan British Shorthair ırkı kediler zamanla genetik değişime uğramış ve artık sakin bir kedi ırkı olarak sahiplenilmeye başlanmıştır. Dünyaya yayıldığı tarih ise 1800’lü yılların başıdır.

British Shorthair Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Tüy yapıları uzun olmayan bu kedilerin bakımı kolaydır. Eğer British Shorthair ırkı kedi sahiplenecekseniz asıl dikkat etmeniz gereken şey, beslenmedir. Bu süreçte veteriner hekimden detaylı bilgi almanızı öneriyoruz. Son zamanlarda çokça sahiplenilen bu kedi ırkının uysal olduğu da unutulmamalıdır. Sakin olduğu kadar zeki bir yapıya sahip olan bu kediler her zaman aktif değildir. Ev içerisinde sürekli hareket etmedikleri gibi çalışan bireylerin rahatlıkla besleyebileceği bir kedi cinsidir.

Evde bir başına kaldığında yaramazlık yapmayan ve her zaman uysallığıyla tanınan British Shorthair cinsi kediler için bazı hayvanseverler ‘tembel’ diyebilir. Ancak bu kedilerin uysallığı tamamen genetik özelliklerinden dolayıdır. Tam tersine yavruluk döneminde son derece hareketlidirler. Sahipleriyle zaman geçirmeyi seven ancak ilgi çekmediğinde farklı hareketler sergilemeyen bu şirin dostlar günümüzde ‘aile kedisi’ olarak tanımlanmıştır. Çünkü aile ortamına kısa sürede uyum sağladıkları gibi çocukları da çok severler. Kendi yavrularına karşı da sevecen tavırlar sergilerken ciddi bir sorun yaşamadan sahiplenebileceğiniz bir kedi ırkı olarak tavsiye edebiliriz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.