Burmese Kedi Irkı Kökeni, Bakımı ve Karakteristik Özellikleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Zeki bir kedi ırkı olan Burmese kedileri aslında yaramaz kediler olarak tanınmıştır. Sahiplerine karşı çok sevecen olsalar da hareketli olduklarından yaşam alanlarındaki eşyalara zarar verme gibi alışkanlıklara sahip olabilirler. Çocuklarla arası iyi olan bu kediler diğer kedi ırklarıyla da iyi geçinmektedir. Zeki olmalarından dolayı oyunlara kısa sürede ayak uydururken ödül mamalarına da bayılırlar. Yazımızın devamında Burmese kedi ırkının kökeni, karakteri ve bakımıyla ilgili bilgilere tüm detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

Burmese Kedi Irkının Kökeni

1930’lu yıllarda Atlantik bölgesinde ortaya çıktığı düşünülen Burmese kedilerinin günümüzde çokça tercih edildiği bilinir. Aslında farklı kedi ırklarıyla oluştuğu düşünülen bu kedi türüyle ilgili farklı isimlendirmeler de mevcuttur. Türkiye’de Burma kedisi olarak adlandırılan Burmese kedilerinin Avrupa’da Birman, Rangoon ve Yangon kedisi olarak isimlendirildiği unutulmamalıdır.

Burmese Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Kedi oyuncaklarıyla vakit geçirmeyi çok seven Burmese kediler aslında ödül mamalarıyla çok daha mutlu olurlar. Kedinizi eğitirken bu oyuncaklardan ve ödül mamalarından yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik diğer kedi ırklarının çıkaramadığı sesleri çıkaran Burmese kedilerinin genel olarak iyi huylu ancak yaramaz oldukları söylenebilir.

Burmese Kedilerinin Vücut Yapıları

Orta boy kediler grubunda yer alan Burmese kedileri, narin ve ince bir görünüme sahiptir. Gözleri yuvarlaktır. Kulakları ise öne doğru eğimlidir. Tüyleri parlak olan bu kuyruğu da son derece sevimlidir.

Burmese Kedi Irkı Bakımı

Saten dokuya benzeyen tüylerin parlaklığını koruması için özel kedi fırça ve taraklarıyla düzenli olarak fırçalanması gerekir. Diğer kedi ırklarıyla karşılaştırıldığında daha parlak ve ince tüylere sahip olan Burmese kedilerinin 4 farklı renkte olabileceği unutulmamalıdır. Normalde siyah bir kedi ırkı olsalar da tarih boyunca yeni renk skalalarına ulaştıklarını söyleyebiliriz. 

Burmese Kedi Irkı Nasıl Beslenmeli?

Burmese kedi ırkı için yaş grubuna ve genel sağlığına göre beslenme programı oluşturulmalıdır. Her zaman kaliteli ve sağlıklı mamaların tercih edilmesi gerekirken aylık veteriner kontrolü önemlidir. Çünkü bu kedilerde sıklıkla göz hastalıkları ortaya çıkabilir. Genelde kalıtsal olarak karşılaşılan bu sorun için dikkatli olmanızı ve veteriner kontrolünün yanı sıra bakımına da ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.