Çocuklarımızı Emanet Edebileceğimiz Köpek Türleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Çocuklarımız için küçüklüklerinden itibaren hep onların yanında olacak, beraber büyüyebilecekleri bir dostlarının olması, bebeklikten itibaren onlara hayvan sevgisini aşılayacaktır. Çocuklar ve evcil hayvanlar arasında kurulan bağ, onların daha şefkatli ve sorumluluk sahibi olan bireyler olarak yetişmesine büyük katkılar sağlıyor. Diğer taraftan, bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre evcil hayvanlarla birlikte büyüyen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için hastalıklara yakalanma oranı da azalıyor. 1 yaşına kadar kedi, köpek gibi evcil hayvanlarla büyüyen çocukların, büyümeyen çocuklara göre daha sağlıklı olduğu ortaya koyuldu. Köpeklerle büyümeyen çocukların, büyüdüklerinde solunum hastalıklarına ve enfeksiyonlarına kapılma riski, köpeklerle büyüyen çocuklara göre 3’te 1 daha fazla olduğu belirtildi.

Kısacası bir köpek dostla büyümenin faydaları saymakla bitmiyor. Tabii ki onlara dostlarını seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Bazı köpek türleri diğerlerine göre çocuklarla çok daha güzel iletişim kurabiliyor.

10- Newfoundland

Dev boyutlarının arkasında naif, nazik ve sevecen bir ruh taşıyan Newfoundland türü dostlarımız çok iyi oyunculuk yeteneğine sahiptirler.  Bu yetenekleriyle kendilerini sevdirmede üstlerine yoktur. Büyük boyutlarının getirdiği enerjiyi atmaları için bu dostlarımızın ya egzersiz yapmaları ya da oyun oynamaları lazım. Aynı zamanda evde oldukça uslu bir şekilde durabilecek bu köpekler çocuklar için çok iyi dostlar olabilirler.

9- İrlanda Seteri

İrlanda Seteri’nin eğitimine küçük yaşta başlamak oldukça önemlidir. Çocuğunuzun eğitimi ile beraber köpeğinize de aynı ilgiyi gösterebilirseniz çocuğunuzun en iyi arkadaşı bitmeyen enerjileri ve sevgi dolu kalbiyle bir İngiliz Seter’i olabilir.

8- Vizsla

Güçlü fiziği ve heybetiyle dikkat çeken Vizsla öğrenmeye hevesli bir yapıya sahiptir. Çocukların merak döneminde edinilen bir Vizsla onunla beraber dünyayı keşfedecek, korumacı yapısıyla da çocuk dostuna kalkan olacaktır.

7- Bull Terrier

Görünüşüyle diğer köpek türlerinden ayrılan Bull Terrier güçlü bir fiziksel yapıya ve bitmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir. Çocuklarla oynadığı çeşitli oyunlar hem çocuklara hayvan sevgisini öğretmede yardımcı olurken hem de hayvan dostunuzun ilgi görmesine ve enerjisini harcamasında önemli rol oynayabilir.

6- Bulldog

Sakin ve sevimli yapısıyla ilgileri üzerine çeken Bulldog, sahibine oldukça bağlı olup, onunla oyun oynamaya bayılır. Oyun oynamayı seven ve ilgi görmekten hoşlanan Bulldog, müthiş bir oyun arkadaşıdır.

5- Beagle

Sevimli duruşları, küçük vücutları ve bitmeyen enerjileri ile Beagle türü köpekler çocuğunuz etrafı keşfederken onu koruyup kollayacak ancak engellemeyecektir çünkü kendisi de aşırı meraklı bir köpek türüdür!

4-Fino

Sürekli hareket halinde olan Fino, çok sakin ve uslu bir tür sayılmaz. Finolar, gördüğü herkesle iyi ilişkiler kurmak isteyen ve onlara kendini sevdirmek isteyen bir yapıya sahiptir. Dikkat çeken tüyleri ve sıcakkanlı yapıya sahip Fino türü köpekler enerjik tavırlarıyla çocuklarla çok iyi arkadaş olurlar.

3- Pug

Hem insanlarla hem de diğer canlılarla kurdukları dostluklarla müthiş arkadaş olan Pug türü köpekler komik-sevimli güzellikleri ile evinize çok iyi dost olacaklardır. Küçük vücutları sayesinde çocuklarınız için ideal arkadaşlar olacaklardır.

2- Labrador Retriever

Oyun oynamayı çok seven, insanlarla çok güzel bağ kurabilen Labradorlar hem sizin için hem de çocuğunuz için çok iyi bir dost olacaktır. İnsanlarla ve diğer canlılarla zaten çok iyi anlaşan bu canlıların bitmek bilmez enerjileri size eşlik edecektir.

1- Golden Retriever

Tabii ki listenin başında dünyanın en cana yakın köpek türü olarak bilinen Golden Retriever yer alıyor. Çocuklarla saatlerce oynayabilecek, onların en iyi dostu olmaya aday olan Golden türü köpekler evinizin de neşe kaynağı olabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.