Dişi Kedilerin Kızgınlık Döneminde Görülen Değişiklikler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi 5. ve 8. ay arasında gerçekleşir. Yani bu dönemde çiftleşme ihtiyacı hisseden kedilerde bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Erkek kedilere göre biraz daha hırçın geçen kızgınlık dönemi birtakım davranış değişikliklerini de beraberinde getirmektedir. Şimdi bu davranışları ve görülen diğer değişimleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Dişi kediler kızgınlık dönemine girdiğinde aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsınız;

  • Bu dönemde aşırı sevgi gösterebilirler. Yani sahiplerinin sürekli çevresinde vakit geçirecek olan dişi kediler bu sevgisini göstermek için ayaklarınıza sürtünebilir ve kucağınızda vakit geçirebilir.
  • Dişi kedilerin kızgınlık döneminde kuyrukları sürekli havadadır.
  • Sürekli idrara çıkabilirler.
  • Ev ortamında yaşayan dişi kediler kızgınlık döneminde sürekli cam kenarına gelir ve sürekli miyavlar.
  • Dişi kedilerin bakışları kızgınlık döneminde baygınlaşır.
  • Kızgınlık döneminde sırt üstü yatmayı seven dişi kediler ayrıca yuvarlanarak zaman geçirir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Riskleri

Dişi kedilerin kızgınlık döneminin ne kadar riskli olduğunu her hayvansever merak etmektedir. Öncelikle bu dönemde evden kaçmak için fırsat arayan dişi kediler, karşılaştıkları erkek kediler arasında ayrım yapmadan çiftleşmeye çalışabilir. Ne yazık ki bu durum kedi ırkının bozulmasına ve istenmeyen gebeliklere neden olabilir. Ayrıca sokak kedileriyle yaşanan çiftleşme sonrasında farklı hastalıklar da dişi kediye bulaşabilir. 

Dişi kediler bu dönemde çok hırçın ve hareketli olduğu için farklı sorunlarla da karşılaşabilir. Kedinin üremesine imkan sağladığınızda birden fazla doğumun gerçekleşebileceği unutulmamalıdır.

Dişi Kediye Hormon İğnesi Yapmak Zararlı mı?

Dişi kedilere kızgınlık döneminde hormon iğnesi uygulanmaktadır. Ancak bu iğnelerin çok zararlı olduğu unutulmamalıdır. Hormonal dengeyi bozan ve bu yüzden bağışıklık sistemi ciddi oranda etkilenen dişi kedilerin kısa sürede hasta olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca hormon iğnesi kedilerin beyninde hasar oluşturur ve davranış bozukluklarına neden olur. Sık sık tekrarlanan hormon iğneleri ise kedilerde kalıcı hasarlara davetiye çıkarabilir.

Dişi kediler tüm bu nedenlerden dolayı kısırlaştırılmaktadır. Ancak kısırlaştırmada geri dönüş olmadığı için kedi sahiplerinin düşünerek karar vermesi gerekir. Ayrıca dişi kediyi kısırlaştırmak isteyenlerin bu işlemi kızgınlık döneminde yapmaması da çok önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.