Ev Yemekleri ve Hazır Kuru Mama Karşılaştırması

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Çoğu insan evcil hayvanlarını hazır kuru mama veya ıslak konserve yiyeceklerle besler. Bu işlenmiş yiyecekler bize çekici gelmeyebilir, ancak evcil hayvanlarınızın sağlıklı kalması için gerekli olan tüm besin maddelerini içerirler. Kaliteli bir kuru mama içindeki gıdalar en yüksek oranlarda düzenlenir ve uzmanlar tarafından titiz bir şekilde test edilir. Köpekler, kedilerin aksine, katı etobur değildirler. Etler evcil köpeklerin diyetlerinin çoğunu oluştururken tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden de besin almalıdırlar. Et dışındaki yiyecekler basit dolgu maddeleri değildir, fakat önemli vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Bir köpeğin diyetinde et, sebze, tahıl ve meyve oranları düzgün şekilde tutulmalıdır. En uygun köpek maması, köpeğinizin sindirim sistemi için uygun bileşenlerin en yüksek kaliteleri seçilerek içerenleridir.

Evcil hayvanlarınız için en iyi diyet onun tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan diyettir. Bir hayvanın yaşam aşamalarına göre ihtiyaçları değişebilir. Örneğin yavruyken farklı, kısırlaştırıldıktan sonra farklı, yaşlılıkta farklı formüller gerekebilir. Ev yemeklerinde bunu ayarlamak oldukça zordur. Ev yemeklerinin mi yoksa kuru mamaların mı daha iyi olduğu konusunda araştırma yaparken, bilgilerin veteriner hekim, köpek beslenme uzmanı veya bilimsel çalışma gibi güvenilir bir kaynak tarafından desteklenip desteklenmediğini daima kontrol edin.

Ticari gıda üretiminden önce, evcil hayvanlara genellikle yemek ve yemek artıkları verilirdi. Günümüzde piyasaya geleneksel ıslak ve kuru mamalar yeni bir alternatif olarak girmiştir. Bunların çoğu, ev yemekleriyle karşılaştırıldığında çok fazla koruyucu madde içermez. Ayrıca hazır kaliteli kuru mamalar evcil hayvanların damak tadına uygun esansiyel yağlar içermesinin yanında ona gün içerisinde gerekli olacak tüm vitamin ve mineral takviyelerini ayrıca içerir. Ev yapımı yemekler taze yiyecekler olarak tanımlansa da tazeliklerini uzun süre koruyamazlar. Kuru mamaların en önemli artıları uzmanlar tarafından formüle edilmiş olmalarının yanında sıcaklık kontrollü özel paketlerde uzun süre tazeliklerini koruyabilmeleridir.

dog chosing between kibble and raw meat on white background with focus on the food

Evde evcil hayvanınız için yemek yapmak başta çekici görünebilirken bir süre sonra karmaşık hale gelecektir. Tarifinizin besinsel olarak eksiksiz ve dengeli olmasını sağlamak için bir veteriner hekim tarafından verilmiş olması gerekir. Bu da örneğin orta büyüklükteki bir köpeğiniz varsa taze yiyecek yapmak için kullanacağınız ham maddelerin maliyeti, harcayacağınız zaman, mutfağınızın ve pişirme malzemelerin temizlenmesi gibi durumları göz önünde bulundurduğunuzda hazır mamadan daha zahmetli ve maliyetli olacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.