Evcil Hayvanlar İçin Besin Takviyeleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Besin takviyeleri günümüzde insanlar için normal hale gelmiş ve insanların diyetlerinin bir parçası olmuştur. Çocuk, genç, yetişkin veya yaşlı fark etmeden tüm insanlar için özel besin takviyeleri bulunmaktadır. Besin takviyesi denildiğinde akla birçok şey gelebilir. Bizim burada ifade ettiğimiz vitamin ve mineral katkılarıdır. İnsanlarda olduğu gibi başta kedi ve köpekler olmak üzere evcil hayvanlarda da bu tarz takviye ürünlerden faydalanılabilir. Önemli olan konu evcil hayvanınızın ihtiyacı için özel olarak formüle edilmiş, onlar için uygun ve gerekli ürünleri bulmak ve kullanmaktır. Burada veteriner hekim tavsiyesi oldukça önemlidir.

Evcil Hayvanınızın Takviyeye İhtiyacı Var mı?

İnsanlardaki durum evcil hayvanlar içinde geçerlidir. Beslenmesi doğru ve düzenli olan, sağlık sorunu olmayan ve dengeli bir şekilde yaşamını sürdüren kedi ve köpekler için aslında takviyeye ihtiyaç yoktur. Fakat beslenme ile ilgili sorunlar varsa, vitamin ve mineral eksikliği söz konusu ise ve sağlık problemleri varsa uygun bir besin takviyesi kullanılabilir ve kullanımı avantaj sağlar.

Bunu belirlemenin çeşitli yolları vardır. Tabi ki en doğru yol bir checkup yaptırmaktır. Bu sayede kedi veya köpeğinizin vücudundaki değerleri daha net görebilir ve gerçekten bir besin maddesine ihtiyaç duyup duymadığını anlayabilirsiniz. Örnek olarak bir vitamin veya mineral eksikliği çıktığında o vitamin veya minerale spesifik besin takviyesi kullanabilir ve bunun soruna dönüşme ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

Doğru Takviye Besinler

Kedi ve köpeklerde takviye besinler genellikle eklemleri güçlendirmek, tüy dökümünü azaltmak, cilt ve tüyleri korumak, tüy dökülmesini azaltmak ve sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunmak amacı ile kullanılır. En yaygın şekilde kullanılan ürünler bunlardır ve bu ürünler doğru şekilde kullanıldığında oldukça faydalı olabilmektedir.

Eklem için kullanılan takviye ürünler genellikle glukozamin ve kondroitin bileşenlerini içermektedir. Bu bileşenler eklem sağlığı açısından önemlidir ve aynı zamanda bazı eklem problemlerinin ortadan kaldırılması amacı ile de kullanılmaktadır. Kronik eklem problemleri içinde kullanılan bu ürünler aynı zamanda tedavi edici özelliğe sahiptir. Tabi ki doğru ürünü doğru sorunda kullanmak gerekir.

Balık yağı, çinko gibi bileşenler ise genellikle cilt ve tüy sağlığını korumak amacı ile kullanılır. Bu ürünler birçok cilt sorununa iyi gelmekte, deri ve tüylerin yapısını güçlendirmektedir. Ayrıca kedi ve köpeklerin büyük sorunlarından birisi olan tüy dökme sorununa da iyi gelmektedir.

Sindirim sistemi içinse başta malt içerikli ürünler olmak üzere çeşitli ürünler kullanılabilmektedir. Bu ürünler genel olarak sindirimi kolaylaştırmak, sindirim kanalında gaz oluşumunu engellemek, ishal ve kabızlık gibi problemlerin önüne geçmek ve yutulan tüylerin sindirim kanalından kolay bir şekilde atılmasını sağlamak amacı ile kullanılır.

Besin Takviyeleri Zararlı Olabilir mi?

Piyasada besin takviyesi adı ile satılan çok fazla ürün vardır ve bunlardan bazıları sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca kedi veya köpeğin ihtiyacı yokken bazı besin maddelerinin fazlaca verilmesi de sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle veteriner hekimler ile iletişim halinde olmak, uygun ürünleri uygun şekilde kullanmak gerekir. Eğer ihtiyaç varsa, kaliteli ürünler doğru bir şekilde kullanılıyorsa herhangi bir zararı yoktur.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.