Evcil Hayvanlara Kıyafet Giydirmek Sakıncalı mıdır?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evcil dostlarımız kıyafet giymekten hoşlanırlar mı?

Evcil dostunuza özel günlerde veya dışarı çıkartırken giydirmek gözünüze hoş gelebilir. Ancak bu durum evcil dostunuzun hoşuna gitmeyebilir. Köpeklerde ve kedilerde (özellikle kedilerde) kıyafet giymek rahatsızlık, stres ve yaralanmalara yol açabilir. Bu yazıda sizler için uzman görüşlerine yer verdik.

Dostlarımıza Özel Günlerde Kıyafet Giydirmek

Dostunuzun rahatı için kıyafet giydirmekle özel günler için kıyafet giydirmek birbirinden ayrılıyor. Evcilinize kıyafet giydirmeye karar verdiğinizde onu strese maruz bırakmadan, güvenli bir şekilde hissetmelerini sağlamanız gerekiyor. Bu durum özellikle kediler için geçerli. Kıyafet giydikleri zaman vücut dillerinden kedinizin veya köpeğinizin rahatsız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Rahatsız olan evciliniz kendisine zarar verebilir veya giydirdiğiniz kıyafetin bağları onu çok sıkarak kan dolaşımını engelleyebilir.

Kedinizi gezdirmek için onu kıyafet şeklindeki tasmalara alıştırabilirsiniz. Bundan hoşlanmayacaktır ama alışırsa seyahat ederken veya dışarı çıkarken daha rahat hareket edebilirsiniz. Köpeklerde durum biraz daha değişiklik göstermektedir. Köpek dostlarımızda ilk kıyafet deneyimi çok önemli, eğer duruma olumlu yaklaşırsa ve onun bu durumdan rahatsız olmadığına emin olursanız bunu devam ettirebilirsiniz.

Köpek Kazakları

Patili dostlarımızın ısınması için genel olarak tüyleri yeterlidir. Ancak her canlı birbirinden farklıdır o yüzden bazı köpeklerin ihtiyaçları da diğerlerinden farklı olabiliyor. Örneğin, kısa tüylü ve küçük ırk köpekler için soğuk havalarda ceket veya süveter gibi elbiseler faydalı olabilir.

Kış Mevsimi

Kışın köpeğinizle beraber gezmek için dışarıya çıktığınızda onun ayaklarını buzdan korumak isteyebilirsiniz. Ancak ona giydireceğiniz bot tarzı ayakkabılar onun pençelerine zarar verebilir. Kedi dostlarımız içinse kış mevsiminde bazı durumlarda elbiseler kullanışlı hale gelebiliyor. Özellikle Sphynx gibi tüyleri olmayan kedilerin giyinmek için rahat örgülü giysilere ihtiyaçları olabilir. Eğer hastalanmış bir kediniz varsa ve onu bir yere götürmeniz gerekiyorsa onu sıcak bir havluya veya örtüye sarabilirsiniz. Rahat bir şekilde sarılmış havlu vb. eşyalar ona zarar vermeden sıcak tutarlar.

Onu Rahat Ettirin

Evcil hayvanınıza kıyafet giydirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi onun kıyafeti giydikten sonra nasıl davrandığı. Eğer dostunuz normalde yaptıklarına devam ediyorsa elbiseye toleranslı olabilir. Hala rahatça koşuyor, oynuyor, etrafta yuvarlanabiliyor ve normal aktivitelerinin hepsini yerine getirebiliyorsa elbiseyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Elbisesini sürekli tırmalıyor ve ısırıyorsa muhtemelen elbise giymekten memnun değildir.

Nelere Dikkat Etmeli?

Kıyafet giydirmeye karar verdiğiniz andan itibaren dostunuzu iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Kıyafeti giydikten sonra hareketlerine, görünüşüne, nefes alış verişine, havlamasına veya miyavlamasına dikkat edip gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer havlamasında veya miyavlamasında bir problem yaşıyorsa mutlaka giydirdiğiniz kıyafeti kontrol edin veya çıkartın. Kıyafet seçiminde kıyafetin boyuna, geçirme kollarına ve yapıldığı maddeye dikkat edin. Kıyafetten sarkan veya kolayca koparabileceği parçalar olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Kıyafetten memnun değilse onu parçalayarak çıkartmak isteyebilir ve ısırdığı parçalar boğazında kalabilir.

İdeal bir kıyafetin tasma eki için artı bir alana, yakalık kısmında ise açıklığa ihtiyacı vardır. Ayrıca patili dostunuzu asla korkutmadan ve incitmeden takılıp çıkarılabilir olması gerekmektedir. Bu yüzden cırt cırtlı modelleri tercih edebilirsiniz. İnsanların kıyafet giyim tarzlarının aksine çok kolayca giyilebilen kıyafetler dostunuzun rahat hissetmesini sağlayacaktır. Kıyafetin yapıldığı malzemeye dikkat edin. Yanıcı tarzda materyale sahip elbiseleri tercih etmeyin. Bunun dışında yıkanabilir ve yumuşak materyalli elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Elbise tercihini kendimiz için değil dostumuzu düşünerek yapmalıyız. Kıyafet dışında, stres durumlarını önlemek için üretilen anti-stres yelekleri de yolculuk gibi durumlarda tercih edebilirsiniz. Ancak bu tarz olsun veya olmasın herhangi bir kıyafetin dostunuzun üzerinde çok uzun süre kalmasına izin vermeyin.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.