Evcil Hayvanlarda Temel Besinler ve Önemleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için evcil hayvanlarda beslenmenin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırsak. Sağlıklı ve uzun bir ömrü desteklemek için kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların doğru dönemlerde, doğru şekilde beslenmesi, mama seçimi ve içerikleri son derece önemlidir. Bunu başarmak içinse birçok şey devreye giriyor. Öncelikli olarak beslenme içeriğinde olması gerekenler, bunların miktarı ve kalitesi ile doğru şekilde evcil hayvan tarafından alınmasının sağlanması ilk hususlar. Tüm canlılar için olmazsa olmaz besin maddeleri şunlardır:

  • Protein
  • Karbonhidrat
  • Yağ
  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Su

Tükettiğimiz birçok besinde temel maddeler az veya çok şekilde bulunmaktadır. Önemli olan bunların dengeli bir şekilde alınması ve günlük ihtiyacın karşılanmasıdır. Vücuttaki birçok fizyolojik olayda görev alan bu besin bileşenleri canlılar ve canlılık için olmazsa olmazdır.

Temel Besinler ve Görevleri

Evcil hayvanınızın beslenme programında olması gereken temel besinleri vücut üretme kapasitesine sahip değildir. Yani bunların dışarıdan alınması gerekmektedir. Beslenme programında bu maddelerden herhangi birisi eksik olduğunda sorunların ve hastalıkların ortaya çıkması da muhtemeldir. Bazı eksiklikleri ait belirtiler birkaç haftada ya da ayda ortaya çıkarken, bazıları son derece önemlidir ve eksikliği birkaç günde hissedilir.

Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve suyun vücuttaki hayati fonksiyonlarda etkisi vardır. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitler, enerji ve fonksiyonel durumlar bu maddeler sayesinde gerçekleşir. Kedi ve köpeklerde yaşamın devam etmesi için temelde 20 civarında amino asit vardır. Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler beslenmede oldukça fazla öneme sahiptir. Büyüme başta olmak üzere birçok fonksiyonda görev alırlar. Proteinler; doku büyümesi ve onarımı, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması, oksijenin kan yolu ile doku ve organlara taşınması, hormonların üretilmesi gibi birçok önemli görevde rol oynarlar. Bunların diyet programında mutlaka yeterli miktarda olması gerekir.

Yağlar ve karbonhidratlar ise özellikle enerji üretiminde görev alırlar. Vücutta enerji üretimi için şekerler kullanılmaktadır. Karbonhidratları şekerler, nişasta ve lifler olarak sınıflandırabiliriz. Karbonhidrat içeren besin maddeleri sayesinde vücut enerji gerektiren tüm işlemlerini yerine getirir. Aynı zamanda bağırsak sistemi içinde önemli görevlere sahiptir. Yağlar ise daha konsantre haldeki enerji kaynaklarıdır. Ayrıca cilt, eklem ve diğer vücut sistemlerinin sağlıklı bir şekilde görev alması için gereklidir.

Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların temel beslenmesinde protein, karbonhidrat ve yağlar ağırlıklı bir şekilde bulunur. Vitaminler ve mineraller daha az miktarda bulunur ve vücudun bu maddelere ihtiyacı da bu şekildedir. Ancak bu maddelere az ihtiyaç duyulması bunların kesinlikle daha az önemli olduğu anlamında gelmez. Vücuttaki birçok doku, organ ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması için olmazsa olmazlardır.

Son olarak su ve suyun öneminden bahsedelim diyeceğim ama suyun canlılar için hayati olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Evcil hayvanınızın beslenmesinde en önemli ürünün su olduğu söyleyebiliriz. Yeterli miktarda su alınmadığı takdirde kısa sürede dehidrasyon gerçekleşir ve evcil hayvanınız susuz kalır. Bu vücuttaki sistemlerin teker teker fonksiyonlarını yapamaz hale gelmesine sebebiyet verir ve tüm sistemler kısa süre içerisinde çöker.

Alacağınız kaliteli hazır mamalar sayesinde kedi ve köpeğinizin günlük ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini verdiğinizden emin olabilirsiniz. Besin maddelerinin düzenli bir şekilde, doğru dönemde, doğru miktarda kullanıldığından emin olmak için kaliteli kedi ve köpek mamaları kullanın.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.