Evcil Hayvanlardan İnsanlara Parazit Geçer mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evcil hayvanlardan insanlara parazit bulaşır mı; bu soruya verilecek yanıtlar değişkendir. Öncelikle köpek ve kedi tüyünün insanlarda kiste neden olduğu düşüncesi yanlıştır. İnsanlarda kiste neden olan durum, tüy veya kıl yutulması değil, parazit yumurtası olarak adlandırılır. Köpek ve kedilerin bağırsaklarında gelişen bazı solucan türleri, yumurtalarını bu hayvanların dışkılarına bırakır. Yumurtalar dışkıyla dışarı atılır ve haliyle çevreye yayılır. Ayrıca hayvanların tüylerine yapışabilen bu yumurtalar insanlara bulaşarak enfeksiyona sebep olabilir. Bu yüzden hayvanseverler evde baktıkları kedi ya da köpekler için düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne gitmelidir.

Kedi ve köpeklerin neredeyse tamamı yaşamı boyunca birkaç kez bağırsak parazitiyle karşılaşabilir. Bazı hayvanlar ise doğuştan parazit taşıyabilir. Parazitlerin de birçok çeşidi bulunduğundan bazı hayvanlar bağışıklık kazanabilir. Parazitlerin varlığından söz edebilmek için dışkının görünümüne bakmak gerekiyor. Ayrıca hayvanda iştah kaybı, kusma, genel sağlık durumunda bozukluk, dışkıda mukus veya kan görülmesi gibi durumlar yaşanıyorsa bir parazitin varlığından söz edilebilir.

Kedi ve Köpeklere Parazit Nasıl Bulaşır?

İnce bağırsaklarda bulunan tenya genelde çiğ et tüketiminden kaynaklanır. Ayrıca pirelenme vasıtasıyla köpek ya da kediye geçebilir. Yuvarlak solucanlar ise doğuştan olabilir. Ya da anne sütüyle yavruya geçebilir. Bazen de köpek dışkısından saçılan yumurtalar, farklı bir köpeğe oral yolla geçebilmektedir.

Bir diğer parazit türü olan kancalı kurtlar, parazitli dışkılarla oral yoldan ya da çiğ et tüketimiyle ortaya çıkar. Kamçılı kurtlar parazitli dışkıyla temas yoluyla hayvana bulaşır. Kıl kurtları ise anne sütünden, doğuştan veya parazitli dışkıyla temastan bulaşmaktadır. Son olarak kamçılı kurtların kalın bağırsakta, diğer parazitlerin de ince bağırsaklarda yaşadığı unutulmamalıdır.

Dış Parazitler

Hayvanların deri içinde veya üzerinde yaşayan dış parazitler pire ve kenelerden oluşmaktadır. Pireler asalak böcek olmalarıyla beraber kan ile beslenirler. Çıplak gözle görülebilir. Evinde köpek veya kedi besleyenler pirelerden olumsuz etkilenebilir. Genelde alerji ve deride kaşıntıya neden olurlar. Keneler ise kanatsız ve küçük böceklerdir. Tüm hayvanlar için ciddi tehlike oluşturmakla beraber hayvanlardan ve insanlardan kan emebilirler. Bazı bakteriyel hastalıklar da keneler aracılığıyla taşınabilir.

Dış parazitlerden kedi ve köpeklerinizi korumak için onlara çiğ et vermemeniz çok önemlidir. Ayrıca avlanmaları da engellenmelidir. Düzenli olarak dışkı kontrolleri yapılmalı ve paraziter sağaltım uygulanmalıdır.

İç Parazitler 

İç parazitler çoklu ve tek hücreli olarak ikiye ayrılır. Çoklu hücreler;

 • Toxocara Canis
 • Ancylostoma Canium
 • Yuvarlak solucanlar
 • Kist hidotik
 • Şeritler
 • Yassı solucanlar olarak sınıflandırılır.

Tek hücreli iç parazitler ise;

 • Leismania donovani
 • Leismania tropica
 • Kamçılılar
 • Toxoplazma gondi
 • Sporüler olarak sınıflandırılmıştır.

İç parazitlerin insanlardaki etkisi, parazitin türüne göre değişmektedir. Bu kapsamda kancalı kurtlar beyin ve kas yapılarında ya da diğer dokularda kapsülle çevrili oluşumlara neden olabilir. Askarit yumurtaları, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Tenya yumurtaları ise başta karaciğer olmak üzere diğer organlarda kist oluşumuna davetiye çıkarabilir. Diğer parazitler ve insanlar üzerindeki etkileri aşağıda paylaşılmıştır.

Yuvarlak Solucan: Kedi ya da köpek bağırsak paraziti olarak bilinir. Kirlenmiş toprakta hayvan dışkısıyla beraber bulunmaktadır. Çocukların çıplak ayakla toprak teması sonucunda deriye bulaşabilir. Deri altında dolaşabilen solucanlar şişlik ve kaşıntılara sebebiyet verebilir.

Yassı Solucan: Köpeklerde bulunan yassı solucan, dışkıyla atılan yumurtaların ağızdan alınmasıyla bulaşır. Kan dolaşımıyla organlara taşınarak hastalığa neden olabilir. Beyin ve akciğere de yerleşebilen yassı solucanlar için cerrahi müdahale ile oluşan kistin alınması gerekir.

Leismania Donovani: Bu parazit bulaştıktan 2-8 ay arasında etkisini göstererek dalak büyümesine sebep olabilir.

Leismania Tropica: Deri üzerinde kalabilen bu parazitler cilt hastalıklarına neden olmaktadır.

Toksoplazma: Bu parazitler kediye özgüdür. Çiğ et tüketimi, fare ve kuş avıyla kediye bulaşabilir. İnsanlara ise kedi dışkısından yayılan yumurtaların alınmasıyla geçebilir. Ayrıca kedi dışkısı bulaşmış sebzelerden de insanlara geçebilmektedir. Asıl önemli olan durum, hamile olan bayanlarda plasentadan bebeğe geçebilme özelliğidir. Bu nedenle bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen toksoplazma paraziti ayrıca göz ve beyin iltihabına neden olabilir.

İç ve Dış Parazitlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedi ve köpeklerde iç parazitlere karşı veteriner hekim kontrolünde parazit koruyucu ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bu ilaçların 2-3 ayda bir tekrarlanması gerekir. Dış parazit tedavisinde ise yine birtakım ilaçlar ve koruyucu tasmalardan yararlanılmaktadır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.