Evimde Kedi Kumu Yok, Ne Yapabilirim?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evde yaşayan kediler için kedi kumu vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Çünkü tuvalet gereksinimlerini karşılamak için özel olarak üretilen kedi kumu kristal, bentonit ve diatomit gibi farklı ağaçlardan üretilmekte ve sağlıklı bir tuvalet ihtiyacını gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu kumun belirli aralıklarda temizlenmesi de kedinizin genel sağlığını koruması açısından önemlidir. Temiz bir kapta bulunması gereken kedi kumu için bazen erişim sorunuyla karşılaşılabilir. Bu tür durumlarda kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılaması adına farklı aksiyonlar almanız gerekiyor. Kedi kumu bulamayan kediniz maalesef yaşam alanının herhangi bir noktasında tuvalet ihtiyacını giderebilir. Peki evde kedi kumu yoksa ne yapabiliriz? İşte bu sorunun yanıtları.

İnşaat Kumuyla Kedi Kumu Yapabilirsiniz

Evinizde özel kedi kumu yoksa inşaatlarda kullanılan kum sayesinde kedi kumu hazırlayabilirsiniz. Bu hazırlık için eldiven, inşaat kumu, metil alkol ve kum süzgecine ihtiyacınız olacaktır. Kum süzgeciyle kumu süzdükten sona suyla yıkamalı ve ardından metil alkolü ekleyerek yeniden yıkama yapmalısınız. 2-3 kez yapacağınız yıkamadan sonra kumun kurumasını bekleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Gazete Kağıdıyla Kedi Kumu Hazırlayabilirsiniz

Evde kedi kumu olmayanlar gazete kağıdıyla da kedi kumu hazırlayabilir. Kısa süreli ve tek seferlik olarak kullanabileceğiniz gazete kağıtlarını doğrudan kullanmanız yeterlidir. Ancak uzun vadeli bir kedi kumu hazırlamak için şu malzemelere ihtiyacınız olacaktır; Leğen, eldiven, karbonat, gazete kağıdı, bulaşık deterjanı.

Başlangıçta gazete kağıtlarını ince olacak şekilde kıymanız ve leğende bekletmeniz gerekiyor. Boyutları olabildiğinde küçük olması gereken gazete kağıtlarının üzerine sıvı deterjan ve su ekleyin. Boyanın çıkması gerekeceğinden bir süre beklemeniz uygun olacaktır. Ardından gazete kağıtlarını tekrar suya bırakarak karbonat ekledikten sonra yıkamanız gerekiyor. Elinizle hamur hazırlar gibi gazete kağıtlarını yoğurarak bir süre işleme devam etmelisiniz. Son aşamada gazete kağıtlarındaki suyu süzmeli ve kuruduktan sonra kedi kumu olarak kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere acil kedi kumu ihtiyaçlarınız için bu iki yöntemden birini tercih edebilirsiniz. Ancak bu uygulamaların geçici olarak tercih edilmesi gerektiğini söylememiz gerekiyor. Çünkü kedi dostlarımız son derece titiz ve dikkatli canlılardır. Bir süre sonra kedi kumunun kullanılmaması, onları strese sokabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.