Hayvanlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 1

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeklerin Aşılarını Nasıl Takip Edebilirim?

Köpeklerin aşılanması genellikle doğumundan sonraki ilk 6-8 haftalık süreçtir. Bu, onların hayatları boyunca “ekstra” bir durum olmaması durumunda yeterlidir. Ama bunun için veterinerinizin önerilerine kulak vermeniz ve önerilmesi durumunda aşı sayısı ve periyotlarınızı arttırmanız gerekebilir.

Köpeğimi Her Gün Fırçalamamı Önerir misiniz?

Köpeğiniz sizin için değerli ise ve daha hoş ve parlak bir tüye sahip olmasını istiyorsanız; doğru yöntemler ve araçlar ile hergün fırçalamanızda fayda var.

Köpeğimin Pire ve Kene ile Mücadelesinde Neler Yapabilirim?

Köpeğim çok fazla pireleniyor diye düşünebilirsiniz benim gibi. Çünkü benim köpeğimin de en büyük sorunu bu. Piyasada da oldukça fazla sayıda ve büyük kısmı iş gören kaliteli pire ilaçları mevcut. Bu ilaçların köpeğin farklı bölgelerine sıkarak, köpeği pirelerden kurtarmak mümkün. Üzerlerine sürerek veya enselerine birkaç damla damlatarak pire ve keneleri köpeklerden uzak tutmak mümkün. Gerçekten bu yöntem sayesinde o çok sevdiğiniz köpeğinizi biraz daha rahatlatabilir ve sağlıkları için en iyi seçimi yapabilirsiniz. Tabii ki, genel olarak yaşadığınız alanı da etkili ilaçlar ile komple ilaçlayabilirsiniz. Bu da bir diğer etkili yöntem olacaktır.

Kedimin İştahsızlığının Nedeni Ne Olabilir? Ne Yapmalıyım?

Kediler dönemsel olarak veya sürekli olarak iştahsızlık problemi yaşayabilir. İnsanlar gibi 2 nedenden dolayı bunu yapıyor olabilirler. İlk neden kedinizin yemek seçiyor olması olabilir ki bu durum çok kolay ve belki de istenen ilk durumdur. Zira, buna göre maması değiştirilebilir veya farklı yiyecekleri ekleyebilirsiniz. Bir diğer neden ise sağlık sorunu. Sağlık sorunu var ise, bu durumda veteriner hekime danışmanız gerekebilir.

Kedimin Çok kötü Olan Ağız Kokusu İçin Neler Yapabilir, Nasıl Önleyebilirim?

Öncelikle bilmeniz gereken şey, hiçbir kedinin ağız kokusu yoktur denilemez. Sadece derecesi fazladır. Yani bu derece de, tüketilen besinler, sağlık sorunları, mide problemleri ve ağız içi iltihaplanma ile ilgili olabilir. Viral ve bakteriyel semptumlar yok ise, bu durumda beslenmesine dikkat etmeniz gerekecek. Bununla birlikte, beslenilen kap ve ortam da buna neden olabilir. Bu yüzden bunların da belirli periyotlarda temizlenmesi çok önemlidir. Buna dikkat etmeniz sizin için ve kedinizin ağız kokusunun önlenmesi için oldukça önemlidir. Ağız kokusu halen devam ederse de, ağız kokusu önleyici spreyleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeğimin Tüy Dökmesi Aşırı Fazla, Neler Yapılabilir?

Köpeğinizde mantar, uyuzluk, bir tür cilt hastalığı olan dermatitis ve beslenme bozukluğu gibi tüy dökümüne neden olan ve tüy dökümünü hızlandıran bir neden yoksa, köpeğinizin aşırı derecede tüy dökmesi normal karşılanmaz. Çünkü köpekler yılda 2 kez normal şekilde tüy dökebilir. Bu, onların daha parlak ve daha sağlıklı bir deriye ve vücuda sahip olmalarını sağlar. Ama ev köpekleri için durum biraz değişebilir. Çünkü, tüy dökme özellikle soğuk ve diğer kötü hava koşullarına adapte olmak için yapılan bir doğal reflekstir ve bu, evcil köpekler için çok düşük oranda ve sıklıkta olmaktadır. Bunu önlemek için vitamin takviyelerini tavsiye edebiliriz. Aynı zamanda duş için kullandığınız aparatları ve sabunları da değiştirmeniz gerekebilir.

Köpek Aşısı Alerji Yapar mı?

Doğru yerden yaptırdığınız ve doğru tekniklerle yapılan aşı, herhangi bir yan etki yapmaz. Ama bu durum, köpeğinizdeki sağlık problemlerine ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Veteriner gözetiminde yapılacak bir aşı, alerji ve yan etki durumunu minimum düzeye indirir, ortadan kaldırır. Genellikle alerji durumu ilk 2 saat içerisinde kendini gösterir ve 15 dakika kaşınma ve tükürük bezi salgılanmasının artması ile kendini gösterir. Bu durumun devam etmesi durumunda veterinerinize gitmek için vakit kaybetmemeniz gerekir.

Köpeğimin Gözünde Sürekli Çapak Oluşumu Normal Bir Durum Mudur?

Rüzgar, toprak, bakteriyel oluşumlar, mantar ve tozlu ortam gibi durumlar, köpeğinizin gözlerinde bazı doğal koruma refleksi olan göz yaşı ve çapağa neden olabilir. Bunun dışında bünyesel rahatsızlıklar ve göz kusurları ile göz hastalıkları da çapağa neden olabilir. Özellikle bebeklik dönemindeki köpekleriniz için normal olarak karşılansa da, ileri yaştaki köpekler için kabul edilebilir bir durum olması gerekir. Aksi durumda veterinere gitmenizde fayda vardır.

Köpeğimin Kulağı Çok Kokuyor Neler Yapmalıyım?

Köpeğinizin kulağının kokmasının birçok nedeni olabilir. Kulak içine su ve pislik kaçması, pisi pisi otu gibi koku yapan bitkinin herhangi bir nedenle köpeğinizin kulağına kaçması, kulağı sarkık köpeklerin kulaklarının hava almaması, egzama, iltihap ve mantar gibi deri hastalıkları, kulak kokusuna neden olabilir. Bunun için koku önleyici ve ortadan kaldırıcı sprey ve solüsyonlar iş görse de bu durum biraz zahmetli ve uzun zaman alan bir tedavidir. Bununla birlikte, sürekli olarak köpeğinizin kulağını çeşitli temizlik bez ve aparatları ile temizlemek mükemmel sonuç almanızı sağlayacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.