Hayvanlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 2

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Köpeğimin Vücut Kokusu Çok Fazla Neler Yapılabilir?

Karaciğer, sindirim ve boşaltım sistemi ve deri hastalıkları, vücut kokusuna neden olabilir. Aynı zamanda farklı bir koku yapıcı materyal ile temas etmesi, beslendiği mama veya yiyeceklerin koku yapması gibi durumlar vücut kokusuna neden olabilir. Bunu önlemek için dilerseniz köpek koku parfümleri bulunmaktadır ve daha ciddi sağlık sorunu yok ise bunları kullanabilirsiniz. Daha ciddi sağlık sorunları için veterinere gitmenizde fayda vardır.

Köpeğimi Yıkama Sıklığım Nasıl Olmalıdır?

Köpekler de insanlar gibi temizlenme ve yıkanmak zorundadır. Bu, onların hem bakteri ve mantar gibi deri rahatsızlıklarına karşı korunmalarını sağlar, hem de sağlık açısından ve koku önlenmesi açısından büyük önem taşır. Dolayısı ile ayda en az 1 kez yıkamanızı önerebiliriz. Bu durum dış etkilere ve barındığı ortama göre artış veya azalış gösterebilir.

Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor, Neler Yapılabilir?

Kedinizin tüy dökmesinin birkaç sebebi olabilir. Mevsimlik dökülmeler, alerjik dökülmeler, deri problemleri, sağlık sorunları ve diğer sebepler buna neden olabilir. Ev kedileri, genellikle mevsim dökülmelerinden bağımsızdır ve hiç veya çok az tüy dökümü meydana gelir. Bunun sıklığı aynı zamanda sağlık sorunları ile de pekişebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak ve normal dökülmeden daha fazlasını yaşamamak için kedinizin bir sağlık sorununa sahip olup olmadığını iyi bilmeniz gerekir. Bunun için gözlemlerinize dikkat etmeli veya veteriner hekime danışmanız gerekir. Tüy dökümü ile mücadele etmek için yapmanız gereken en önemli şeylerde biri de vitamin takviyesi olmalıdır. Çünkü kediniz vitaminsiz kalmış ve tüy dökümü fazla olmuş olabilir.

Kedimin Diş ve Diş Eti Temizliği Sıklığı ve Yöntemi Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Kedimin diş temizliğini ne sıklıkta yapabilirim diye merak ediyorsanız; öncelikle kedinizin diş eti problemi yaşayıp yaşamadığını ve ağız kokusuna sahip olup olmadığını iyi anlamanız gerekir. Çünkü ideal olan 6 ayda birdir. Fakat diş eti ve diş taşı temizliği, diğer etkenlere bağlı olarak daha sık olabilir. Ev kedileri için bu süre 1 yıla kadar uzatılabilir. Bunun sıklığı ve periyotlarını veteriner hekiminiz ile birlikte çok kolay şekilde birlikte verebilirsiniz.

Kedimin Gözlerinde Sürekli Olarak Çapak Meydana Geliyor, Neler Yapmalıyım?

Kedilerin özellikle ilk 3 aylık olanları için göz yaşı ve çapak normal kabul edilebilir. Ama sonraki dönemlerde çevresel ve sağlık sorunları buna neden olabileceği için ve büyük göz problemlerinin önüne geçmek için iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Sabah saatlerinde günlük olarak 1 kez çapaklanması, normal insanlarda da olduğu gibi normal karşılanabilir ama bu sürenin kısalması ve çapaklanma süresinin uzaması bunun bir sağlık problemi olduğunun belirtisi olabilir. Bu yüzden en yakın zamanda veteriner hekime durumu belirtmeniz gerekebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.