Hayvanlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 3

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedim Yavrularından Kaçıyor ve Hatta Onları Beslemiyor, Zarar Verebiliyor, Neler Yapmalıyım?

Her kedi, farklı dönemlerde farklı psikolojik sorunlar ve durumlar yaşayabilir. Bunu yavrularına da yansıtabilir ve hatta onları öldürebilir. Bu durum ile sizin sürekli olarak başa çıkmanız ve sürekli olarak onları kontrol etmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden, agresiflik dönemlerinde, yavruları gözetimli bir şekilde beslenmeleri için anneye bırakabilir ve o süreçte onun yanında kalabilirsiniz. Bu durumun sürekli olması durumunda ise bunu siz de devam ettirebilirsiniz en azından yavrular belirli bir erişkinliğe varıncaya kadar. Eğer yavrularını beslemiyorsa, yavru mamalarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yavru kediler zamanla büyüyerek anneye zarar verebilir. Tırnakları ve dişleri, anne kedinin memesini ve vücudunun belirli yerlerini tahriş edebilir. Kontrolü kendiniz de yaparak herhangi bir tahriş veya zedelenmeye karşı, Bepanthol ve Biokadin gibi ilaç ve merhemleri kullanabilirsiniz.

Köpeğimi Kimi Zaman, Hatta Sürekli Ev Yemekleri İle Beslemek İstiyorum, Zararı Var mı?

Elbette bunun herhangi bir zararı olmamakla birlikte, köpeklerin de bazı yiyecekleri yiyemeyeceğini bilmelisiniz. Biber ve patlıcan yemekleri gibi. Ama bunları da vermeniz herhangi bir ciddi hastalığa neden olmaz. Bununla birlikte, sakatat da köpeklerin en fazla zarar gördüğü yiyeceklerden bundan uzak durun. Yağlı yiyecekler özellikle yağlı bir şekilde önlerine bırakılmamalıdır. Çok aşırı derecede baharat içeren yiyecekleri vermekten sakının. Protein bazlı yiyecekler ile beslemeye dikkat edin. Kırmızı et, balık eti, haşere vb.. Tuz oranına dikkat edin. Köpeklerin de tuza ihtiyacı olduğunu ama fazlası ile zehirlenebileceğini unutmayın.

Köpeğinizi ev yemeği ile beslediğinizde en azından bir süreye kadar hangi besinlerle ve yiyecekler ile ishal ve kabız olduğunu iyi takip etmeniz gerekir. Buna göre bir beslenme ve diyet programı ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, onlar da bir canlı ve buna değerler…

Kedimi Ev Yemeği İle Beslemem Zararlı mıdır?

Kediler, köpekler gibi ev yemeği ile arası pek iyi olan canlılar değildir. Köpeklere göre çok daha fazla seçici olmaları, onların daha hassas mide yapısına sahip olmalarından dolayıdır. Bu yüzden, vereceğiniz ev yemeklerine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, kediler ev yemeklerini kolay kolay yemez ve zorunda kaldıklarında tabii ki mecburen yer. Bu da doğal olarak onların sağlık sorunu yaşamalarına neden olabilir. Bu yüzden, size tavsiyemiz, ev yemekleri ile beslememeniz.

Köpeğimin Tuvalet Eğitimi Olmasına Rağmen Çoğu Zaman Buna Uymuyor, Neler Tavsiye Edersiniz?

Köpekler genellikle tuvalet eğitimine çok dikkat eden ve buna uyma konusunda pek sıkıntı çıkarmayan hayvanlardır. Ama bu canlıların da bazı durumlarda bu eğitimi göz ardı edebileceğini ve sadece sizin köpeğinize ait olmayan bir durum olduğunu bilmelisiniz. Tabii ki bilinmesi gereken bir diğer şey ise, köpeklerin kimi zaman protesto edebilen canlılar olduğu gerçeğidir. Buna dikkat etmeyen ve evin belirli köşelerinde hatta tam orta kısmında bile tuvaletlerini yapmaları, bir yönü ile protesto olabilir. Buna neden olan en önemli şeyler ise; düzensiz ve istenmeyen yemekler, çiftleşme isteği, dışarıya çıkarılmaması veya çok nadir çıkarılması, sevmediği kişilerin eve girmesi, çıkması ve bazı hormonal baskılar buna neden olabilir. Çözüm zor ve hatta imkansız görünebilir ama veteriner hekiminize danışmanız çözüm sağlayabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.