Hazır Mamaların Kedi ve Köpekler için Avantajları Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Hazır mamalar kedi ve köpekler için birçok avantajı beraberinde getirir. Piyasada çok sayıda premium hazır mama bulunmakla beraber son zamanlarda pet sayısı da artmaktadır. Bu yüzden pet beslenmesinde nelere dikkat edilmeli, kuru – yaş mama ayrımı nasıl yapılmalı gibi sorular da sık sık gündeme gelmektedir. Öncelikle evde mama hazırlamak bazı kişiler için problem olabilir. Çünkü aktif iş hayatı nedeniyle patili dostunun beslenmesinde sorun yaşayabilen hayvanseverler haliyle kuru ve yaş mamalara yönelmektedir. Öncelikle kuru mamalar kedi ve köpekler için çok daha sağlıklıdır. Yaş mamalar ise genelde ödül maması olarak tercih edilir.

Kedi ve Köpekler için Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Kedi maması veya köpek maması seçerken birçok kritere dikkat edilmelidir. İlk olarak patili dostunuzun ırkına, yaşına ve cinsiyetine göre mama satın almalısınız. Genelde premium mamaların bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik sınıf ve süper premium sınıf mamalar da günümüzde tercih edilmektedir. Bu mamalar arasında bir karşılaştırma yaptığınızda ekonomik mamaların içeriği diğer mamaların içeriğinden farklı olacaktır. Özellikle de kullanılan etin kalitesi bakımından premium mamalar çok daha sağlıklıdır.

Hazır mamalar yaş ve kuru olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Bazı uzmanlar %50 – %50 oranında karıştırılan kuru ve yaş mamanın daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Ancak Türkiye’de yaş mamalar daha çok ödül maması olarak tercih edilmektedir.

Yine hazır mamalarda balık, tavuk ve kuzu gibi içerikler de yer almaktadır. Genelde tavuklu kuru mamaları tercih eden patili sahipleri, evcil hayvanın damak zevkine bağlı olarak diğer mamaları da kullanabilir.

Yaş Mama mı, Kuru Mama mı?

Yaş mamaların protein, mineral ve vitamin bakımından çok zengin olduğunu söylemekte yarar var. Ancak kuru mamaya göre pahalı olan bu mamaların yerine yine bol besin takviyeli kuru mamalar ideal seçim olacaktır. Kedi ve köpeklerin ırkına göre hazırlanan mamalar yetişkin ve yavru patililer için de sınıflandırılmıştır.

Sonuç olarak sahiplendiğiniz canlının bu özelliklerine göre seçim yapmanız ve elbette damak zevkine göre hareket etmeniz gerekiyor. Ayrıca sağlıklı seçimler yaparak onları çeşitli hastalıklardan korumanız da önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.