Kedi Besleyen İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Hepimiz “kedi insanı”, “köpek insanı” deyimlerini duymuşuzdur. Araştırmalara göre evinde kedi besleyen kişilerin karakterleri hakkında pek çok bilgiye sahip olabiliriz. Büyük bir kesimin savunduğuna göre evinde evcil hayvan besleyen kişiler bir süre sonra evciliyle benzer özellikler taşıyabiliyor. Bu yazımızda kediler ve insanların ortak özelliklerini inceleyeceğiz.

İçe Dönüklük

Araştırmalara göre evcil hayvanını köpekten yana tercih eden kişiler dışa dönük ve sosyal kişilerdir. Evcilini kediden yana tercih edenler ise daha içe dönük ve hassas kişilerdir. Kediler köpeklere göre duygularını daha az belli eden hayvanlardır. Köpekler mutluluğunu kucağınıza atlayarak gösterirken kediler bazen sadece yanınızda oturarak bile gösterebilir. Kedi sahipleri de tıpkı evcilleri gibi duygularını daha içe dönük yaşayan duygusal kişilerdir. Ancak, aynı zamanda açık fikirli olmaları ve öz güvenli olmaları da bir ortak noktadır. Kedi sahibi kişiler kendi işini kendi yapmayı sever ve kimseden bir beklenti içerisine girmezler. Bu tıpkı kedilerin kendi kendilerini temizlemeleri ve kendi kendilerine oyun oynamaları gibidir.

Temkinli Yaklaşım

Hepimiz kedilerin yeni gördüğü bir cisme yaklaşırken önce yavaş yavaş patisiyle dokunduğunu ve hatta yere attığını görmüşüzdür. Kediler temkinli hayvanlardır. Kedi besleyen insanların da bir olay karşısında hareket ederken temkinli yaklaştığı görülmektedir. Buna arkadaşlık ilişkileri ve iş hayatındaki yaklaşımlar da örnek verilebilir.

Çözülmesi Zor

Kedilerin hareketlerine anlam vermek bazen çok zor olabilir. Kediler, keyfi çok yerindeyken ve kendisini sevdiriyorken bir an da size pati atabilir. Bazı zamanlar durup dururken bir yere kitlenip öylece bakarlar ve sonrasında koşmaya başlarlar. Hepimiz kedileri anlamanın çok zor olduğunu ve bu hareketlerine anlam veremediğimizi söyleriz. Tıpkı kediler gibi kedi sahipleri de çözülmesi zor kişilerdir. Kedi sahiplerinin bu karmaşık karakter yapısı evcilleriyle çok benzemektedir.

Kolay Strese Girme

Kediler bulundukları duruma ve ortama bağlı olarak sık sık strese girebilir. Öyle ki bazen her şey yolunda görünürken bile dostlarımız sadece kum kabının yerini beğenmediği için strese girebilir. Kedi besleyen insanlar da tıpkı kediler gibi kolay stres olabilme eğilimindedirler. Olayların her zaman üstesinden gelmeyi başarabilseler de karmaşık durumlar kedi sahiplerini kolayca strese sokabilmektedir.

Merak Duygusu

Kedilerin ne kadar meraklı hayvanlar olduğunu bilmeyen yoktur. Her an her şeyden haberdar olmak isterler. Kapalı kapılar onlar için bir kâbustur. Eve yeni bir eşya geldiğinde ya da eve elinde poşetlerle dönen biri olduğunda pür dikkat yeni gelen şeye odaklanırlar ve koklayarak cismi tanımaya çalışırlar. Kedi sahipleri de araştırmacı ve meraklı oluşlarıyla ön plana çıkar. Bu özellik kedi sahiplerine iş hayatlarında daha başarılı olabilme olanağı da sağlar. Kedi sahipleri araştırma ve merak duygusu ile kariyer basamaklarını bir bir tırmanabilir.

Sevecenlik

Her ne kadar kediler sevgilerini köpekler kadar belli edemeseler de kedi bakanların bildiği çok iyi bir şey vardır ki kediler sevecen hayvanlardır. Aile bireylerini bir bir sahiplenirler. Kedi sahiplerinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de sevecen olmalarıdır. Öyle ki bir tane kedi sahiplenen kişilerin sonrasında sahiplendiği kedi sayının 2,3,4 olarak yükseldiğini görebilirsiniz. Kedi besleyen kişiler karşılıksız sevgiyi de çok iyi öğrendiği için genel olarak etrafına karşı tutumları da hep sevecen olur.

Elbette hayvanların hayatımızdaki yeri çok büyük. Kedi, köpek, kuş fark etmeksizin hepsinden öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz pek çok şey var. Birlikte ortak bir hayat paylaştığımız dostlarımızla bu kadar ortak nokta taşımak şaşırtıcı olmasa gerek.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.