Kedi Çimi Yararlı mı, Zararlı mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Görünüş itibariyle doğal olarak çıkan çimlerle aynı olan kedi çiminin tohumları farklıdır. Ayrıca kedilerin tükettiği bir besin kaynağı olan kedi çiminin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu merak ediliyor. Kediler aslında bu çimi çok sever. İçeriğindeki buğday ve yulaf nedeniyle onların besin ihtiyacını da bir nevi karşılayabilen kedi çimi aslında bitkisel besin ihtiyacını karşılamaktadır. Günlük atıştırmalık olarak tüketilebilen kedi çimiyle ilgili şimdi en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kedi Çimi Ekilir mi?

Evet, kedi çimi ekilebilir bir bitkidir. Hazır paketlerde satın alacağınız kedi çimi tohumlarını, hazırladığınız saksının toprağına iyice bastırmalısınız. Tohumları yerleştirdikten sonra yapmanız gereken şey, kedinizin zorlanmadan bitkiyi tüketebilecek bir saksı kullanmanızdır. Tohumları ektikten sonra sulamanız gerektiğini de unutmayın.

Kedi çimi ortalama 1 hafta içinde yetişmektedir. Ancak bizim önerimiz, 10 gün beklemeniz yönünde olacaktır. Ayıca kedi çiminin kurumasını engellemek için belirli aralıklarla sulamanızı tavsiye ediyoruz. Çok kolay bir şekilde yetiştirilen kedi çiminin sulandıktan sonra güneşte bir süre beklemesi gerektiğini de unutmamakta yarar var.

Kedi Çimi Nereden Alınır?

Kedi çimi satın almak isteyenler petshop’ları ziyaret edebilir. Farklı fiyat aralıklarına dikkat etmeli ve en uygun kedi çimini alarak ekmeye başlayabilirsiniz.

Kedi Çiminin Zararı Var mı?

Kedi çimi yararlı mı, zararlı mı sorusunun yanıtı aslında basittir. İlk olarak teorik anlamda her bitkinin içeriğinde mineral ve vitaminler vardır. Kedilerin bu çimleri tüketmesi elbette zararlı değildir. Fakat uzmanlar kedinin bu çimi tüketmesinin gerçek bir amacının olmadığını sadece tadını sevdikleri için tükettiklerini aktarıyor. Ayrıca besin ihtiyaçlarına destek olarak tüketilen kedi çiminin her kedide aynı mutluluğu yaşattığını görebilirsiniz.

Veteriner hekimler, kedi çiminin midede oluşan tüy yumaklarını zararsız hale getirdiklerini belirtmektedir. Bildiğiniz üzere kediler gün boyu temiz kalmak için sürekli kendini yalamaktadır. Bu yalama sırasında tüy yuttukları için bir süre sonra midede tüy yumakları oluşur. Bu yumakları dışarıya atmak için kedinin kusması ya da sindirim sisteminin aktif olarak çalışması gerekir. İşte kedi çimi tam da bu noktada devreye girer ve sindirim sistemine faydalıdır.

Sizler de kedi çimi kullanarak patili dostunuzun daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kedinizin gün içinde daha mutlu ve stressiz vakit geçirmesi için de kedi çimi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hazır satın alabileceğiniz bu çimleri aslında ektikten sonra taze olarak kedinizle paylaşmanız uygun olacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.