Kedi Nanesi Etkileri ve Kullanımı

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi nanesi diğer bir adı ile catnip kediler tarafından oldukça sevilen bir bitki türüdür. Bu bitki Lamiaceae ailesinin nepeta cinsleri arasında yer alır ve bilimsel ismi Nepeta cataria’dır. Dünya’da Avrupa, Asya, Avustralya ve Kuzey Amerika’da yaygın şekilde bulunur. Bu bitki kediler tarafından sevildiği için genellikle kedi sahipleri tarafından kedileri için kullanılır. Fakat bitki çayı olarak tüketenlerde vardır. En önemli özelliği sakinleştirici ve gevşetici olmasıdır. Biz bu konumuzda kedi nanesinin kedilerdeki kullanımından bahsedeceğiz.

Bu bitkinin içeriğinde bulunan maddelerden nepetalakton bizim için önemli olan maddedir. Bu etken madde kediler üzerinde ciddi etkilere sahiptir ve kediler tarafından çekici bulunmaktadır. Kedilerin sakinleşmesini, mutlu hissetmesini ve gevşemesini sağlar. Bu yönleri ile belki uyuşturucu gibi algılanabilir. Fakat nepetalakton uyuşturucu bir madde değildir ve uygun şekilde kedilerde güvenle kullanılabilir.

Kedi Nanesi Kullanımı

Kedi nanesini taze olarak veya kuru olarak kullanabilirsiniz. Bu ürünü kediler genellikle koklar. Bunun yanında yalar, kemirir veya bazen yiyebilir. Özellikle kedi oyuncaklarına bu ürün konulabilir. Günümüzde genellikle oyuncaklar içerisine veya yataklarına kuru olarak bu ürün konulmaktadır. Ayrıca kedi nanesi içeren özel spreyler ticari olarak satılmaktadır. Parfüm olarak düşünebileceğiniz bu spreylerden alarak, kedinizin bulunduğu ortama ve onun eşyalarına sıkabilirsiniz.

Bu ürünün 6 aylık yaştan büyük kedilerde kullanılması gerekir. 6 aydan küçük kedilerde kullanılması çok tavsiye edilmez. Kedi nanesi ile haşır neşir olan kediler farklı hareketler sergileyebilir. Çoğunlukla neşeli tavırlar sergiler ve çevrede koşuşturur. Bazı kedilerin ise sadece sakinleşmesini sağlar. Aslında kediden kediye farklı şekillerde etki gösterebilir.

Kedi nanesi kedilere sürekli olarak verilmemelidir. Eğer kedinize çok sık olarak verirseniz belirli bir süre sonra olumlu etkilerini görmemeye başlayabilirsiniz. Kedi nanesi bazen kediler tarafından aşırı miktarda tüketilebilir. Aşırı şekilde tüketildiği durumlarda başta kusma olmak üzere çeşitli sindirim sistemi problemlerine sebebiyet verebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, kedi nanesi vermeye biraz ara vermeniz gerekir.

Bazı kimseler bu tarz ürünlerin bağımlılık yaptığını ve zararlı olduğunu söylemektedir. Fakat yapılan birçok çalışmada bu ürünün abartılmadan verildiği takdirde faydalı olduğunu, kedilerin olumlu davranışlar sergilemesine katkı sağladığını ve kedileri mutlu ettiğini göstermektedir.

Son olarak belirtmek istediğimiz konu kedi nanesi her kedide benzer etki göstermez. Çok büyük oradan kedileri sakinleştirdiği ve gevşettiği bir gerçek olsa da nadir olarak tam ters agresifleştirdiği de görülmüştür. Ayrıca özellikle yaşlı kedilerde herhangi bir etki göstermeyebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.