Kedi Nanesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Bir kedi sahiplenmeye karar verenler aslında pek çok ekipmana sahip olmalıdır. Kedi yatağı, oyuncaklar, mama ve su kabı, kedi tuvalet kabı, premium mamalar ve daha fazlası elbette kedinizin yaşam boyu ihtiyacı olan ürünlerdendir. Fakat kedilerin bu dönemde hoşlandıkları şeyleri de onlara sunmamız gerekiyor. Örneğin, kedi nanesi. Kedi nanesi her zaman güvenilir bir bitki olmakla beraber kedinizde yan etkiye neden olmaz. Üstelik kediler bu naneyi tüketmeyi çok sever. Şimdi sizler için kedi nanesi nedir, kedi nanesi ne işe yarar gibi önemli sorunların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kedi Nanesi Nedir?

Mevsimlik bir bitki olan kedi nanesinin kökeni Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgesidir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da da yetiştirilebilen kedi nanesi, kedilerin en çok sevdiği bitkilerdendir. Nepetalakton adı verilen etkin bir bileşene sahip olan kedi nanesinin kokusu çok güzeldir. Bu koku kedilerin sevdiği kokulardan biri olarak kedilerin günlük modunu da yükseltmektedir.

Kediler nane tükettiği zaman sıradışı etkiler ya da davranışlarda bulunabilir. Genelde daha sevecen bir hale bürünen kediler naneden sonra yüzünüzü okşayabilir, evin içinde yuvarlanabilir ya da duvarlarda gezmeye çalışabilir. Ayrıca kedi nanesi tüketiminden sonra kediniz daha önce karşılaşmadığınız oyuncu özelliklerini de ortaya çıkabilir.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Kedi nanesinin etkisi genelde 15-20 dakikadır. Bazı kedileri ciddi anlamda gevşeten kedi nanesi, kedilerde ciddi hırlama ve miyavlamaya neden olabilir. Öte yandan kedi nanesinin ithal olarak piyasada yer aldığını söyleyebiliriz. Eğitimler sırasında kullanmanız gereken kedi nanesini birkaç gün aralıklarla da kedinize verebilirsiniz. Buna ek olarak kedinizin kendi yatağında uyuması için de kedi nanesini teşvik amaçlı kullanabilirsiniz.

Bazı kediler gerçekten hareket etmeyi sevmez. Bu tür kedileri hareket etmesi adına kedi nanesiyle destekleyebilirsiniz. Kedi nanesini kokusu onları harekete geçirdiği için bir süre sonra her kedi nanesi tüketiminde yorgun ve bezgin hallerini terk etmeye başlayacaklardır.

Kedi Nanesi Nasıl Verilir?

Kedi nanesi artık farklı formlarda üretilmektedir. Sprey olarak kullanımı yaygındır. Bu süreçte kedilerin bir oyuncağa alışması için spreyi doğrudan oyuncak üzerine sıkabilirsiniz. Bazen damla ya da yağ olarak da tercih edilebilir. Unutmayın, kullanım şekli nasıl olursa olsun kediniz kedi nanesinin çok az miktarında bile mutlu olacak ve kendini bulacaktır. Ancak yapılan araştırmalarda kedilerin yaklaşık yüzde 30’unun kedi nanesine hiçbir tepki göstermediği anlaşılmıştır. Bu nedenle kedi nanesine olan tepkinin genetik olduğu düşünülmektedir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.