Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahiplenmek isteyenler bazı durumlara dikkat etmelidir. Çünkü patili dostlarımızın pek çok ihtiyacı vardır. Gün içinde bu ihtiyaçların karşılanması gerekirken hijyenik olmalarını sağlamak adına ekipmanlarının temiz tutulması önemlidir. Zaten kediler günlük yaşantılarında kendini sürekli yalar ve temizler. Fakat bu durum, midede tüy topaklanmalarına neden olabilir. Haliyle topaklanmayı engellemek adına kedi çimine de ihtiyacınız olacaktır.

Kedilerin Günlük ve Genel İhtiyaçları Nelerdir?

Kedi sahiplenmeye karar verdikten sonra onların günlük ve genel ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Aslında bir kediyle yaşamak aynı zamanda çocukla yaşamaya benzer. Vakit ayıracağınız kedinize gün içinde mama ve su verecek, kum kabını temizleyecek ve onu tarayacaksınız. Haliyle beklentilerini karşılamanız son derece önemlidir. Üstelik ona gün içinde vakit ayırdığınızda sevecek ve oyun oynayacaksınız. Bu durumlar onu mutlu edeceği için stresten uzak yaşamasını sağlarken ayrıca sağlıklı bir vakit geçirmesini beraberinde getirecektir.

Kediniz bir nevi ev sahibi sayılacak. Çünkü evdeki tüm canlıları ve eşyaları sahiplenecek olan kediniz bazen sizin yasaklarınıza da aldırış etmeyecektir. Örneğin, istediği kanepeye oturacak olan kediniz koltukları, halıları ya da kumaşla kaplanmış eşyaları tırmalayacaktır. Kediler özgürlüğüne aşırı düşkün olduğu için bu gibi durumlarda onu kesinlikle cezalandırmamanız gerekir. Tırmalama sorunu için ona özel bir tırmalama tahtası alabilirsiniz.

Patili dostlarımızın ev içinde eğlenceli vakit geçirmesi için oyuncaklardan da yararlanmanız gerekiyor. Petshop’lardan kolayca ulaşabileceğiniz bu oyuncaklarla beraber kedi tuvalet kabı, mama ve su kabı ve diğer ekipmanların her zaman kaliteli olması gerekir.

Kedilerde Temizlik Nasıl Olmalı?

Kedilerin temizliğine aşırı önem göstermeniz gerekiyor. Evet onlar zaten temiz canlılardır. Fakat gün içinde mama ve su kapları tozlanabilir. Koltuklara bulaştırdıkları tüyler ya da patilerine yapışmış olan kumlar sizi tedirgin edebilir. Yapmanız gereken şey çok basit. Kedinize özel bir yatak yapmak yerine ev içinde özgür bırakmanız yeterlidir. Çok gösterişli bir yatak da hazırlasanız, kediniz nereyi isterse orada uyuyacaktır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedilerin bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Yıllık bazı gider kalemleri vardır. Bunlar sırasıyla; senelik aşılar, veteriner masrafları, eşya masrafları, ilaçlar, mamalar, oyuncaklar şeklindedir. Ek olarak bakım sürecinde günlük ya da 2 günde bir kedinin tüylerini taramanız gerekir. Sıcak dönemlerde haftalık banyo yaptırmalı, kulak ve ağız temizliğini de düzenli olarak tamamlamalısınız. Aylık olarak tırnak kesimine de dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bunların yanında en önemli durum, kedinize günlük vakit ayırmak ve onun mutlu yaşamasını sağlamak olmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.