Kedi ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler ve köpekler hakkında bir klişe de, bir araya geldiklerinde savaşacakları yönündedir. Ancak bu durum her zaman için geçerli değildir. Yine de bir kediyle köpeği beraber sahiplenmek istiyorsanız geçinebilecek cinsleri seçmeniz önemlidir. Yırtıcı davranışları az olan bir köpek türü seçmeniz kedinizi kovalama ihtimalini azaltır. Köpeğinizin yırtıcı davranışlarına eğilimi varsa yani diğer hayvanların peşinden koşmayı seviyorsa veya geçmişte diğer hayvanları yaraladıysa ya da öldürdüyse, çok ve çeşitli evcil hayvanlı bir ev sizin için en iyi seçenek değildir. Tabi ki tek risk kedinizde değildir. Köpeğiniz de arkadaş canlısı olmayan kediniz nedeniyle tehlike altında olabilir. Kedi tırmalaması köpeklerinizde özellikle göz yaralanması riskini artırır. Bir kedi memnuniyetsizliği veya öfkeyi belirtmek için kuyruğunu sıkar. Her bir evcil hayvanın çıkarlarını ve içgüdülerini göz önünde bulundurarak bir evi paylaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yavru hayvanların birbirleriyle kötü deneyimleri pek olmadığından, olgun evcil hayvanlardan daha hızlı bir şekilde geçinebilirler. Bu sebeple, aynı anda bir kedi ve bir köpeğe sahip olmayı düşünüyorsanız, onları yavruyken almak daha mantıklıdır. Birlikte büyürlerse, bir bağ kurmaları daha olasıdır. Bununla birlikte, bir köpeğin oyunları, her zaman daha ince olacak hassas bir yavru kedi için biraz zorlayıcı olabilir. Arkadaş canlısı olsalar bile etkileşimlerini daima denetleyin. Bir yavru kedi oynamayı hemen bitirebilir. Ancak enerjik köpek yavrusu hala oynamaya istekli olabilir ve kedinin durması onu şaşırtabilir. Yavru köpeğinize bir oyuncağı kovalayarak oynamayı öğretmeyin. Bu, daha küçük hayvanların peşinde değil, saygı göstererek büyümesini sağlayacaktır.

Evinizde önceden yerleşik bir köpek varken sosyalleşmesi ve iç mekânlarda yaşamaya ihtiyacı olan başıboş veya vahşi bir kedi, yerleşik bir köpek için tehlike oluşturabilir. Çünkü köpekleri düşman olarak görmeye alışkın olduğundan, arkadaşıyla oynamak yerine onunla mücadele etmek zorunda olduğunu düşünebilir. Bu sebeple ikisini bir arada beslemek istiyorsanız önce kedi sahibi olmanız daha mantıklıdır. Yine de kediler hem bölgeseldir, hem de değişime düşkün değildir, bu nedenle başka bir evcil hayvanın denetimli, kademeli olarak farkındalığını sağlamak barışı korumak için en iyi yöntemdir. Sabır bir zorunluluktur çünkü giriş aşaması birkaç günden birkaç haftaya kadar hatta bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.