Kedi ve Köpekler Tıraş Edilir mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Evlerde yaşayan kedi ve köpeklerin tüyleri sorun olabilmektedir. Çoğu kişi buna tahammül edemediğinden tıraş ettirme yolunu seçer. Bu tabi ki anormal bir seçim değildir. Tıraş edilebilmeye uygun kedi ve köpek ırkları belli aralıklarla ve doğru yöntemlerle tıraş edilebilir. Profesyoneller bilimsel verilere bakarak kedinize ve köpeğinize doğru zamanda, doğru miktarda tıraş yaparak onların sağlığını ve konforunu sağlayabilir. Bu nedenle kedi veya köpeğinizi tıraş ettirmeyi düşünüyorsanız mutlaka bu konuda bir uzmana danışmanız gerekir.

Doğal ortamlarında yaşayan canlılar tıraş gibi müdahalelere ihtiyaç duymazlar çünkü normal koşullarda sokakta yaşayan kedi ve köpekler doğaları gereği belli aralıklarda tüylerini dökerek kürklerini yenilerler. Tıpkı sokak kedilerinin tırnak kesimine ihtiyacı olmaması gibi tıraş olmasına da gerek yoktur. Ancak ev kedilerinin ve köpeklerinin tüy bakımları zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü bu hayvanlar tüylerini rahatça dökebilecekleri fiziksel şartlara sahip değillerdir. Bu sebeple tüy yenilenmesi için bazı müdahaleler yapılması gerekebilir. Tabii ki bu belli ırklar için mümkün değildir. Tüylü ırklar olan Poddle ve Collie gibi köpeklerin tüyleri tıraş edilebilir ancak Jack Russel Beagle ve Doberman gibi kısa tüylü veya Pomeranian ve Alman Çobanı gibi çift katmanlı tüy yapısına sahip olan köpeklerin tıraş edilmesi doğru değildir. Öte yandan kedilerin tıraşı noktasında çok daha hassas süreçler söz konusudur. Kedilerin tıraş edilmesi özel bir uygulamadır ve kedinin dış etkenlere karşı yegâne savunması olan tüylerinin sağlığını etkilemeyecek şekilde kesilmesi gerekir. Kediler için de elbette ırk ayrımı söz konusu olabilirken, her şeye rağmen tıraş noktasında yine bir uzmanın kontrolü gerekli olacaktır.

Doğadaki tüm canlılar, hava koşullarına ve iklime ayak uydurabilmek için belli savunma mekanizmaları ile evrimleşmiştir. Yani, havalar ısındığında sokakta yaşayan bir köpeğin ya da kedinin tüylerinin tıraş edilmesi onu mutlak şekilde rahat ettirmeyebilir.

Kedi veya köpeklerin tıraşı, özenle yapılması gereken bir işlemdir ve dostlarımızın her tarafında eşit bir kesim yapılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu sebeple amatör tıraş araçları çoğu zaman beklediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlamaz ve ortaya oldukça olumsuz bir netice çıkabilir. Ayrıca tıraş esnasında kedinizin veya köpeğinizin canı yanabilir bu nedenle tıraş uygulamasını kendiniz yapmanız ya da bir amatöre yapmanız doğru olmaz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.