Kedi ve Köpeklerde Ağız Kuruluğu

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Ağızın nemli olması yani tükürük bezlerinin normal bir şekilde çalışması başta kedi ve köpekler olmak üzere evcil hayvanlar için oldukça önemlidir. Tükürük bezleri ve salgısının önemli görevleri vardır ve bu görevlerden bazıları hayati önem taşımaktadır. Öncelikli olarak ağıza alınan besin maddelerinin nemlenmesini sağlar, yutulmasını kolaylaştırır, ağız içerisinde çiğnemenin kolay olmasını sağlar, ağız rahatlığı için gereklidir ve diş ile diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Eğer tükürük bezleri normal şekilde çalışmazsa ya da ağız kuruluğuna sebep olacak diğer faktörler devreye girerse bu ciddi sonuçlara ve olumsuzluklara neden olabilir.

Kedi ve Köpeklerde Ağız Kuruluğu Nedenleri

Kedi ve köpeklerde ağız kuruluğunun birçok farklı nedeni vardır. Semptom olarak baktığımızda yüksek ateş veya dehidrasyon ağız kuruluğuna sebebiyet verebilir. Fakat bu durumların altında yatan birçok farklı neden söz konusudur. İnsanlarda ağız kuruluğunun önemli nedenlerden birisi bazı ilaçlardır. Kedi ve köpeklerde de bu durum geçerlidir ve bazı ilaçlar ciddi anlamda ağız kuruluğuna neden olabilir. Özellikle bazı antibiyotik türlerinde bu durum daha sık görülür. Tabi ki bunlar yanında birçok farklı neden söz konusudur.

Kanser olgularında uygulanan radyasyon tedavisi ağız kuruluğuna neden olabilmektedir. Özellikle baş ve boyun bölgesini etkileyen kanser türlerinde bu çok daha yaygın olarak görülür. Radyasyona bağlı ağız kuruluğu bazen kalıcı olabilmektedir. Bazen bağışıklık sistemini etkileyen sorunlarda ağız kuruluğu görülebilmektedir. Bazen bağışıklık hücreleri vücudun kendi dokularına üzerine baskı kurabilir. Eğer bu baskı tükürük bezlerine olursa ağız kuruluğu görülebilmektedir. Bunun yanında sinir sistemi hasarları, bazı sendromlar ve zehirlenmelerde ağızda kuruluk sebebidir.

Kedi ve Köpeklerde Ağız Kuruluğunda Ne Olur?

Ağız kuruluğunun altında yatan nedene göre farklı belirtiler ortaya çıkmasına rağmen bazı ortak belirtiler de söz konusudur. Bu sorun ile karşılaşan kedi ve köpeklerde ana sebep ne olursa olsun ağız kokusu, çatlamış dil mukozası, ağız içerisindeki mukozalarda çatlama, çiğneme ve yutmada zorlanma, ağız dokularında iltihaplanma ve diş sorunları görülür.

Evcil Hayvanlarda Ağız Kuruluğunun Çözümü ve Öneriler

Tabi ki öncelikli olarak bu sorunun altında yatan neden teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Bu şekilde tükürük bezlerinin çalışması ve tükürük üretme kapasitesi normale dönebilir. Eğer birincil neden tespit edilemez veya kalıcı hasarlar meydana gelmişse daha farklı tedavi seçenekleri denenecektir.

Ağız kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonları ortadan kaldırmak ve evcil hayvanınızı rahat ettirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Evcil hayvanlar için üretilmiş olan ağız gargaralarını düzenli kullanabilirsiniz. Ağız kuruluğuna bağlı enfeksiyonları önlemek için evcil hayvanınızın içme suyuna uygun katkı maddelerini katabilirsiniz. Bu süreçte ağız ve diş bakımına daha fazla önem vermeniz gerekir. Beslenmede önemlidir. Çok kuru gıdalar yerine su içeriği yüksek olan gıdalar vermek faydalı olabilir. Eğer veteriner hekiminiz ihtiyaç duyarsa tükürük üretimini teşvik edecek ilaçlar kullanmayı önerebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.