Kedi ve Köpeklerde Yara Yalama Alışkanlığı

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Birçok kedi köpek sahibi, sevimli dostlarının yara yerlerini yaladığına şahit olabilir. Şirin ve sadık dostlarımızdaki yaralar, bir organ veya deri üzerinde doku bütünlüğünün bozulması demektir. Ayrıca dokudaki bütünlük bozulurken kan dolaşımı hızlanarak bu sorun ortadan kalkabilir. Dokuların orijinal yapısının tekrar oluşması için de bazı tedavilerin uygulanması gerekebilir. Kedi ya da köpek organizmaları yaranın yerine, oluşumuna, büyüklüğüne ve şekline göre farklı tepkiler verdikten sonra iyileşme süreci şekillenecektir.

Yaraların meydana getirdiği hasarların ortadan kaldırılması için;

  • Yara bölgesinde elastikiyetin tekrar sağlanması
  • Yara bölgesinde doku yıkımıyla beraber tekrar hücre üremesi
  • Yara bölgesindeki ölü dokuların temizlenmesi gerekir.

İşte bu nedenlerden dolayı kedi ya da köpekler yara bölgesini yalama alışkanlığına sahiptir. Hayvanseverlerin bu süreçte yapması gereken en önemli şey, yara bölgesindeki doku hasarını gidermektir. Enfeksiyonlara karşı tedbir almalı ve hızlıca veteriner tedavisine başlanmalıdır. Ayrıca enfeksiyonlar için bölgedeki kan akımının artırılması ve kılcal damarların genişlemesi de gerekir.

Kedi ve Köpekler Yara Yerini Neden Yalar?

Yapılan araştırmalarda kedi ve köpek tükürüklerinin antiseptik etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. O halde sadık arkadaşlarımız yaralı bölgelerini yalayarak bir nevi enfeksiyon oluşumunu engellemektedir. Bazı hayvanseverler bu tür yaraların sadece yalanarak geçtiğine inanabilir. Ancak bu tamamen batıl bir inançtır ve veteriner kontrolü gerektirir. Üstelik yaraların iyileşme sürecinde yaraların şiddetli bir şekilde yalanması, kaşınması, dişlenmesi ya da eşyalara sürtünmesi de zararlıdır. Yaralı bölgedeki kolajen yapının tahrip olmasına neden olan bu hareketler ayrıca yaranın tekrar şekillenmesine sebep olacaktır.

Köpek ve kedilerde yaralanmaların ardından hızlıca veteriner kontrolü gerekmektedir. Yapılacak ilk müdahalenin ardından farklı bir sağlık sorunu gözlemlenmemiş ise yara yerine dikiş atılır. Ortalama 11-12 gün sonra dikişler alınarak iyileşme süreci başlatılır. Bu süreçte kedi – köpek sahiplerinin de evde yaralı bölgeyi her türlü çevresel faktörden uzak tutması ve pansumana kadar temiz tutması gerekir. Dikiş atılan yaraların yeniden oluşması ve enfeksiyon kapsamı olası durumlardandır. Sonuç olarak sevimli dostlarımızın yara yerlerini yalaması aslında bir alışkanlıktan ibaret olabileceğini söylemek mantıklıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.