Kedi ve Köpeklerden Korona Virüs Bulaşır Mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan COVİD-19 Korona virüs ncov19 enfeksiyonu tüm dünyanın gündemini ciddi şekilde etkilemekte. Bu yazıyı yazdığımız andan itibaren dünya çapında yaklaşık 1 milyon insanın corona virüs ile enfekte olduğu, ve 32bin kişinin hayatını kaybettiği korona virüs hastalığı covid-19 insandan insana ve çevresel faktörler aracılığı ile bulaşabiliyor.

Koronavirüs hastalığının kedi ve köpeklerden bulaşıp bulaşmadığı ise akıllarda ciddi bir soru işareti oluşturdu. Bu makalede ise sizlere korona virusün evcil hayvanlardan insanlara bulaşıp bulaşmayacağını açıklamaya çalışacağım.

Gelin öncelikle Koronavirüs ailesi hakkında biraz bilgi verelim.

Bilindiği üzere Corona virus insanları enfekte ettiği gibi kedi ve köpekleri, koyun ve keçileri, inekleri ve diğer tüm canlıları enfekte edebilen ve hastalık oluşturabilen bir virüs ailesidir. Koronavirüs ailesi altında 200den fazla varyasyonu bulundurabilen RNA alt yapılı, tek sarmallı, dışında yağ ve protein tabakasından kılıfı bulunan ve spike adı verilen sivri protein çıkıntıları bulunan bir virüs ailesidir.

İçinde bulundurduğu genetik dizilime göre çeşitli canlılarda enfeksiyon oluşturup, çeşitli doku ve organlara zarar veren bir virüs çeşididir.

Her virüste olduğu gibi bu virüsün de genetik alt yapısı canlı türüne göre ayrım gösterir. Örneğin Kedilerin Koronavirüs enfeksiyonuna sebep olan fcov isimli virüs, sadece kedilerde FIP adı verilen (Feline infeksiyöz peritonitis) hastalığa sebep olmaktadır. Bu hastalık ile ilgili daha önceki makalelerimizi okuyabilirsiniz. Köpeklerde ise bu virüs ccov isimle bilinir ve köpeklerin coronaviral diarre hastalığına sebep olur.

Buradan da anlaşılacağı üzere virüs hayvanların hemen hepsinde farklı doku ve organları etkileyerek üremesine devam eder ve yayılır.

Virüs’ün bu denli tehlikeli olmasının altında tüm canlılarda olduğu gibi insanlarda da çok hızlı bir şekilde bulaşıp, oluşturduğu semptomlar ile canlıları çok hızlı öldürme yeteneğine sahip olmasıdır. Mücadelede işleri zorlaştıran şey ise virüsün RNA alt yapılı bir virüs olması sebebiyle çok hızlı bir şekilde mutasyona yatkın olmasıdır.

Virüs hakkında kısa bir bilgilendirme yaptığımıza göre makale başlığımızın ana konusuna geçebiliriz.

Korona virüs hastalık yaptığı canlılarda kedi, köpek, insan fark etmeksizin genellikle tek bir son canlı seçmektedir. Geçiş yaptığında ise o canlıya göre mutasyona uğrayıp ona göre hastalık geliştirmektedir.

COVİD-19 hastalığına sebep olan n-cov-19 virüsü yaban hayatı hayvanlarından insanlara geçmiş, insanda mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşabilme yeteneği kazanmış bir virüstür.

Biz veteriner hekimler olarak on yıllardır mücadele ettiğimiz bu virüste hem kedi ve hem köpeklerde hastalık yapan korona virüse sık rastlıyoruz. Lakin bu güne kadar kedi ve köpeklerin corona virüslerinin insanlara geçip, onlarda üremeye ve yayılmaya başladığı gibi bir durum literatürlere henüz geçmemiştir.

Şu anda gündemimizi meşgul eden Covid-19 hastalığının yaban hayatı hayvanlarından insanlara geçtiği göz önüne alınınca kedi ve köpeklerde bulunan virüsün bir şekilde mutasyona uğrayıp insanlara geçmeyeceği hakkında net birşey söylemek doğru olmaz. Lakin unutulmamalıdır ki şu anda karşımızda bizim için tehdit oluşturan bu virüs hakkında kedi ve köpeklerden bulaştığına dair herhangi bir bildirim yapılmamıştır.

Dolayısıyla, kendimizi eve kapattığımız, sosyal mesafelerimize sınır getirdiğimiz bu geçici ve huzursuz dönemde, sokakta yaşayan hayvanlardan kendinizi korumanızın bu hastalık açısından kayda değer bir önemi bulunmamaktadır.

Her gün kapınızın önüne koyacağınız bir kap su ve bir kap mama ile onların da hayatlarını devam ettirmelerinde oldukça önem arz ettiğini unutmamalısınız.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.