Kedi ve Köpeklerin Tüyleri için Aşı Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi ve köpeklerin tüyleri için aşı var mı hayvan severlerin tüyler açısından merak ettiği konuların başında geliyor. Kedi ve köpeklerde tüy dökme problemi farklı sebeplerden dolayı yaşanabilmektedir. Özellikle kedinin yaşı, ırkı, cinsi ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak sıklıkla yaşanabilen bir problemdir. Tüy dökme probleminin bir hastalıktan kaynaklı olup olmadığı tespit edilmeli, buna yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Yapılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyorsa uygulanacak aşılarla tüy dökme problemi geçirilmeye çalışılır.

Kedi ve Köpekte Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedi ve köpeklerin tüyleri için aşı var mı sorusu özellikle evde bakımı yapılan hayvan türleri için daha çok merak edilmektedir. Bilinildiği üzere yılda en az iki kere kedi ve köpeklerde tüy dökme durumu yaşanır. Bu gayet doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Fakat farklı sebeplerden dolayı görülen artış belirli önlemler alınmasını gerektirir. Eğer kedinin bağışıklık düzeyi düşük, iç ve dış parazitlere açık bir vücut direnci bulunuyorsa tüy dökülme oranında sıklık yaşanması doğaldır. Bu süreçte pek çok veterinerin tavsiye etmiş olduğu aşılar bulunur. Kedi ve köpekler için ayrı ayrı uygulanabilen bu aşılar genellikle ense kökünden yapılmaktadır. Muhakkak ki bir veteriner gözetiminde yapılması önemlidir.

Kedi ve köpeklerin tüyleri için aşı var mı konusu özellikle sağlıksız ve güçlü olmayan kıl köklerine sahip olan hayvanlar için ve merak ediliyor. Tüy oranındaki azalma görülen ve sağlık sorunları ile baş edilemeyen hayvanlarda uygulanabilecek farklı zaman dilimleri ile hayvanın vücuduna enjekte edilebilen aşılar bulunur. Genellikle tüy dökülme oranında büyük oranda bir azalış aşı olarak daha sağlıklı bir hale getirilebilir. 

Özellikle kendini baskı ve stres altında hisseden evcil hayvanlarda bu durum sıklıkla gözükmektedir. Solunum yolu enfeksiyonları, vücutta bakteri birikimi, mantar oluşumu, iç ve dış parazitler dökülmeye sebep olabilir. Bu dökülmeler bazen bölgesel bazen tüm vücutta yaşanabilmektedir. Eğer solunum yolları ve salgı bezlerindeki bir hastalıktan kaynaklı bir dökülme varsa genellikle karın bölgesi başta olmak üzere sırt bölgesinde sıklıkla dökülmeler gözükebilir.

Tüy Döken Kedi ve Köpek İçin Aşı Var mı?

Hayvanlarda yaşanan tüy dökülme problemi farklı tedavi yolları ile giderilebilir. Tedavi sürecinin olumlu olarak ilerleyememesi durumunda veterinerlerin önermiş olduğu aşılar bulunur. Bu aşı takviye olarak uygulandığında kedi ve köpeğin yaşamış olduğu tüy dökme problemi büyük oranda azaltacaktır. Süreçte aşı yaptırmadan önce tüy dökümünü azaltmaya yarayacak içerisinde çeşitli vitamin ve mineraller barındıran ek besin sıklıkla verilen mama içine karıştırılarak sunulabilir. Bunun yanı sıra kedinin tüylerini taramaya fayda sunan kedi ya da köpek tarağı kullanılabilir. Bir süre dış çevre ile olan irtibatı kesilebilir ve tüy dökme problemi azalana kadar evde bir bakım süreci uygulanabilir.

Kedi ve köpeklerin tüyleri için aşı var mı e konusu farklı açılardan ele alındı. Bu süreçte hayvan sahiplerinin alternatif olarak kullanabileceği farklı yöntemler üzerinde duruldu. Gerekli görüldüğü takdirde bir veteriner yardımı ile süreçte tüy dökme problemini azaltmaya dönük çeşitli aşıların yapılabileceği vurgulanmıştır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir