Kediler Gün İçinde Ne Kadar Uyur?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi sahiplenmeyi düşünenler çoğu zaman bu şirin dostlarımızın gün içinde ne kadar uyuduğunu araştırdığını söylemek doğru olacaktır. Elbette birçok kişi kedilerin çok fazla uyuduğunu ve bu durumdan endişe duyduklarını ifade eder. Kediler aslında sağlık durumu ve yaşlarına göre uyku sürelerini düzenler. Bu süre 1 günde 20 saati bulabilir. Çünkü sevimli dostlarımız ev ortamında kendini güvende hisseder ve bu tür ortamlarda uykuya daha çok meyillidir. Eğer eviniz rahat bir konumda ise kedinizi bu durumdan çok daha memnun olacak ve belki de tüm gününü uyuyarak geçirecektir.

Kediler Şekerleme Yapmayı Çok Sever

Kedi dostlarımız gün içinde sık sık şekerleme yapar. Yani tam anlamıyla uykuya daldıklarını söylemek doğru olmaz. Bekleme modu gibi düşünebileceğiniz bu durum aslında onların av veya tehlike gibi faktörlere göre hareket ettiğini düşündürebilir. Olası yiyecek, av veya tehlikelere karşı anında harekete geçen kedi dostlarınızın 7/24 uyuduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Uykuları Derindir

Kedilerin uykusu derindir. Çünkü beyin dalgaları onları düzensizleştirmektedir. İnsanlar gibi rüya görebilen kedilerin uyku sırasında ses çıkardığına, bıyıklarını seğirdiğine ya da kuyruklarını hareket ettiğine şahit olabilirsiniz. Aslında derin uyku onların sağlığını olumlu yönde etkiler. Vücutları dinlenirken daha uzun ömürlü yaşamalarına katkıda bulunur.

Hava Durumu Kedileri Etkiler

İnsanlar gibi kediler de olumsuz hava koşullarından etkilenmektedir. Fırtınalı, soğuk ve kapalı günlerde daha çok uyuyan kediler, güzel ve güneşli bir günde az uyuyabilir.

Gece Uykusu Onlar için Önemlidir

Hayvanseverler kedilerin gece boyunca uyanık olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Kediler normalde alacakaranlık canlılarıdır. Bu yüzden avlarını yakalamak için en uygun zaman akşam ve sabah saatleridir. Gece vakitlerinde ise sürekli olarak uyurlar.

Yavru ve Yaşlı Kediler Daha Fazla Uyur

Yaşlı ve yavru kediler daha çok uyur. Örneğin yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyaç duyduğu hormonlar, uyku esnasında salgılanmaktadır. Haliyle erişkin kedilere göre uyuma ihtiyacı fazladır. Yaşlı kedilerde de metabolizma yavaşladığı için gün içinde sürekli uyku modunda olabilirler.

Sonuç olarak kediler uyumayı seven canlılardır. Onları uyku sırasında rahatsız etmemek önemlidir. Uykusunu alan kediler her zaman daha neşeli ve sağlıklı olacak ve sizinle daha çok zaman geçirecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.