Kediler için Alışveriş Listesi, Kedilerin İhtiyaç Duyduğu Ekipmanlar

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

İlk defa kedi sahiplenecek olanların birçok ekipmana ihtiyacı vardır. Bizler bu yazımızda kediler için alışveriş listesi oluşturacak ve kedilerin ihtiyaç duyduğu ekipmanlar konusunda detaylı bilgiler veriyor olacağız. Öncelikle bir kediyle aynı yaşam alanında olmak çok farklı olduğu kadar harika bir duygudur. Kedinizin sağlığından besin ihtiyaçlarına, tuvalet ekipmanlarından oyuncaklarına kadar tüm faktörleri en ince ayrıntısına kadar düşünmeli ve gerekli adımları atmalısınız. Öyle ki yavru kedilerde bu sürece çok daha dikkat edilmelidir.

Kedinizin başlangıçta hangi ihtiyaçlarının olacağına dair henüz bir bilgiye sahip değilseniz, bu yazımızı sonuna kadar takip etmelisiniz. İlk olarak kedi sahiplendiğiniz an yapmanız gereken şey, veterinere gitmek olmalıdır. Genel bir sağlık kontrolünden geçirdikten sonra iç ve dış parazit aşılarını da yaptırmalısınız. Fakat veteriner muayenesinden önce kediler için alışveriş listesinin hazır olmasında yarar var.

Kediler için Alışveriş Listesinde Neler Olmalı?

Kediler için alışveriş listesi;

 • Kedi minderi ya da kedi yatağı
 • Kedi paspası
 • Kedi kumu
 • Kedi tuvalet kabı
 • Kedi taşıma çantası
 • Kedi kumu küreği
 • Kedi tırmalama tahtası
 • Kedi su ve mama kabı
 • Kedi tırnak makası
 • Kedi oyuncakları
 • Kedi çimi ya da kedi maltı
 • Kedi tasması
 • Kedi fırçası ve tarağı şeklinde sıralanabilir.

Bu listedeki her ekipman çok önemlidir. Şimdi bu ekipmanların ne işe yaradığını ve neden önemli olduğunu paylaşalım

Kedi Oyuncakları

Patili dostlarımız gün içinde oyun oynamayı çok sever. Oyuncu yönleriyle tanınan kediler tüylü ve yumuşak oyuncaklarla vakit geçirmeye bayılır. Bu nedenle kedinizin ve elbette evdeki diğer insanların sağlığını düşünerek faydalı oyuncaklar satın alabilirsiniz. Ahşap kedi oyuncakları bu süreçte tercih edilebilir. Ayrıca kolay deforme olmayacak ve kırılmayacak parçalarla hazırlanan oyuncaklar alınmalıdır.

Kedi Çimi ve Kedi Maltı

Kedi dostlarımız o kadar temiz ve hijyenik canlılardır ki gün içinde kendini yüzlerce kez yalayabilir. Ancak bu yalama sırasında tüy parçacıklarını yutan kediler daha sonra sindirim sorunlarıyla karşılaşabilir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için günümüzde kedi maltı kullanılmaktadır. Ek olarak evde kedi çimi bulundurmanızı da öneriyoruz. Çünkü kedi çiminin kokusu kedileri çok rahatlatır ve midesini iyi hissetmediği zaman sindirim sorunları gidermek için kedi çimi kullanır.

Kedi Tasması

Kediler için alışveriş listesi hazırlarken kedi tasmasına da ihtiyacınız olacak. Kedini boyun yapısına uygun olması gereken tasmanın ayrıca çok dar olmaması gerekiyor. Kedinizin kaybolma riskini ortadan kaldırmak için satın almanız gereken kedi tasmasının farklı modelleri mevcuttur.

Kediler için Tırnak Makası

Kedinizin tırnaklarını kesmek için ihtiyacınız olan tırnak makasının biz insanların kullandığı makastan farklı olduğunu unutmayın. Düzenli olarak kesmeniz gereken tırnaklar için kaliteli makasları tercih edebilirsiniz. Ancak kediniz ilk tırnak kesiminde biraz huysuz davranabilir. Onu ödül mamasıyla sakinleştirebilir ve kesimden sonra yine ödül maması sunarak tırnak kesimine alıştırabilirsiniz.

Kediler için Tarak ve Fırçalar

Patili dostlarımızın yavruyken tarak ve fırçaya alıştırmanızı öneriyoruz. İlerleyen süreçlerde bu durum birtakım zorluklara neden olabilir. Kedinizi haftalık veya 3-4 günde bir mutlaka taramalısınız. Özel tarak ve fırçalardan faydalanarak gerçekleştireceğiniz bu işlemlerden sonra kedinizin tüyleri daha parlak ve canlı olacaktır. Ayrıca kedi tarak ve fırçalar sayesinde deride oluşabilecek yaraları fark edebilirsiniz.

Kedi Yatağı

Kedilerin yavruluk döneminde alışması gereken yataklar, onların daha rahat bir şekilde dinlenmesi için tasarlanmıştır. Elbette kedi yatağı seçiminde yıkanabilir ve kenarları yumuşak olan bir yatak seçmeniz önemlidir.

Kediler için Tırmalama Tahtası

Tırmalama tahtası adından da anlaşılacağı üzere kedilerin tırmalama ihtiyaçlarını karşılamak için mutlaka sahip olunması gereken bir ekipmandır. Kediler doğası gereği vahşi canlılar olarak tanımlanmıştır. Ancak zamanla küçük bir ırk haline gelen kedilerin gün içinde evdeki mobilyaları ya da eşyaları tırmalamalarını istemiyorsanız bu ürünü almalısınız. Bu tahtalar kule, direk ya da sadece tahta olarak sunulabilir. Alıştırmak için mama ve su kaplarının yanına bırakabilir veya en çok vakit geçirdiği yerde tahtayı bekletebilirsiniz.

Mama ve Su Kabı

Kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılaması için mutlaka mama kabında tüketim yapması gerekir. Elbette mama kabıyla su kabının her zaman kaliteli olması gerekir. Plastik ürünler yerine seramik ya da metal mama ve su kapları kullanılabilir.

Kedi Maması

Kedinizin yaş, cinsiyet ve ırksal özelliklerine göre almanız gereken kedi maması ayrıca kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmektedir. Kediniz için mutlaka premium kedi maması satın almanız gerektiğini de unutmayın. Zengin besin kaynaklarıyla donatılan premium mamalar ayrıca ihtiyaç duydukları mineral, protein ve vitamin bakımından zengindir.

Paspas

Kedilerin tuvalet kabının önüne bırakılan kedi paspası elekli olmalıdır. Bu sayede kediniz tuvalet ihtiyacını gördükten sonra paspasa basarak patisinde kalan kum tanelerinden kurtulabilir. Kedi paspası aynı zamanda evinizde kum taneciklerinin olmasını da engeller.

Kum Küreği

Kedinizin tuvalet ihtiyacını giderdiği alanda kalıntılar genelde topaklanır. Bu topaklanmaları kedi kumu küreğiyle günlük olarak almanız gerekiyor. Açık kedi tuvaletlerinde kumların çevreye saçılması kaçınılmazdır. Haliyle kum küreği sayesinde bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Kedi Kumu

Kedi tuvaleti satın alırken kumu da almanızda yarar var. Kaliteli kedi kumları, sıvıyı rahatlıkla emer ve sertleşmesini sağlar. Bu sayede kötü koku oluşumunu da engeller.

Kedi Tuvaleti

Kedi alışveriş listesinin olmazsa olmazı, kedi tuvaletidir. Kedilerin kendini güven içinde hissederek tuvalet ihtiyacını karşıladığı bu ekipmanların kaliteli olması gerekir. Açık veya kapalı olarak satın alınabilen bu ekipmanların otomatik olanları da bulunmaktadır. Otomatik kedi tuvaletlerinde bir kısmı gidere bağlanır, diğer kısmından da temiz su gelir. Bu sayede kediniz tuvaletini yaptıktan sonra sifonu çekerek tuvaletin yıkanmasını sağlayabilir. Fiyatlar her üründe farklıdır. Bu nedenle geniş çaplı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Kedi Taşıma Çantası

Kedinizle seyahat etmek istediğinizde mutlaka bir kedi taşıma çantasına sahip olmanız gerekiyor. Onların güvenliğini sağlayan ve aynı zamanda sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanıyan taşıma çantalarının farklı modelleri mevcuttur.Genelde metal ya da sert plastikten hazırlanan kedi taşıma çantalarının fiyatları da değişkendir.

Bu yazımızda sizlere kediler için alışveriş listesinde neler olmalı sorusunun yanıtlarını paylaştık. Gördüğünüz üzere patili dostlarımızın ihtiyaç listesi oldukça kalabalık. Ancak bu ekipmanları ilk kedi sahiplendiğiniz zaman satın aldığınızda uzun süre kullanabileceğinizi de unutmayın.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.