Kediler için Zararlı Çiçek Türleri Hangileri?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Günümüzde en çok sahiplenilen sevimli canlılardan olan kediler için bazı çiçek türleri zararlıdır. Bu yazımızda sizlere kediler için zararlı çiçek türleri hangileri sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız. Öncelikle kediler her zaman oyuncu bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yaşam alanında son derece hareketli olabilirler. Ek olarak karşılarına çıkan herhangi bir nesneyle oynamak istemeleri de çoğu zaman tehlikeli olabilir. Çiçekler bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken şeylerdendir.

Kedilerin ev ortamına kısa sürede alışması aslında doğal ortamlara kolayca uyum sağlayabilmelerinden kaynaklıdır. Doğada tehlikesiz olarak gördükleri her şeye dokunmak isteyen kediler için bazı çiçek türlerinin tehlikeli sonuçlara neden olacağı unutulmamalıdır. Peki kediler için zararlı çiçek türleri hangileri?

Tavşan Kulağı

Kediler için zararlı çiçek türleri arasında olan Tavşan Kulağı aslında çok güzel bir görünüme sahiptir. Fakat kedinizi kısa sürede öldürebilecek bir zehri bünyesinde barındırıyor. Haliyle kedilerde hem nöbetlere hem de kalp sorunlarına da sebep olabiliyor.

Fil Kulağı

Bahçe süslemelerinde kullanılan bu bitkinin içeriğinde kimyasallar bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda toksin olduğu için kedileri olumsuz yönde etkiler.

Lale

Ülkemiz, Lale’nin anavatanıdır. İnsanların çokça sevdiği lalelerin kediler için zararlı olduğu bilinmelidir. Lale özellikle de tüketilmesi halinde kedilerin yemek borusunu tahriş edecektir. O halde lale yiyen bir kediyle karşılaştığınızda veya kendi kediniz lale yediğinde doğrudan veterinere gitmenizde yarar var.

Kasımpatı

Yine insanların çok sevdiği Kasımpatı’nın güzel görünümü bizleri yanıltabilir. Ancak bu durum kediler için geçerlidir. Patili dostlarımızda birçok alerjik reaksiyona sebep olduğu bilinmelidir.

Mısır Bitkisi

Mısır bitkisinin içeriğinde çok sayıda toksit madde ve kimyasal yer alır. Bu maddeler kedilerde göz hastalıkları, iştahsızlık ve depresyona neden olabilir.

Aloe Vera

Toksit maddeleri bünyesinde barındıran Aloe Vera’nın kediler için zararlı olduğu unutulmamalıdır. Eğer kediniz bir Aloe Vera bitkisine dokunduğunda ya da onu yediğinde doğrudan kusabilir. Hatta idrar rengi de bir süre sonra değişebilir.

Orman Gülü

Orman gülü çok güzel bir bitkidir ancak zehirlidir. Kedilerin bu bitkiyi tüketmesi halinde solunum problemleri, böbrek sorunları, kramp ve karın ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşacağı bilinmelidir.

Zambak

Yine biz insanları etkileyen ve evlerimizde süs bitkisi olarak kullandığımız zambakların kedilerde farklı reaksiyonlara neden olduğu unutulmamalıdır. Yutkunamama, salya akıntısı ve kusma, bu reaksiyonlardan bazılarıdır.

Ardıç Çalısı

Bahçelerde daha çok karşılaştığımız bu bitkinin kedilerde böbrek sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

Kaplan Zambağı

Kedilerde kusma, halsizlik ve bitkinlik gibi durumlara neden olan Kaplan Zambağı’nın da diğer bitkiler gibi patili dostlarımızdan uzak tutmamız gerekiyor.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.