Kediler Kaç Ayda Bir Kızgınlığa Girer?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler kaç ayda bir kızgınlığa girer sorusunun yanıtı olarak farklı semptomlar görüldüğü bilinmelidir. Dişi kediler ve erkek kedilerde bu süreç farklı etkilerle ve kendini fark ettirir. Eğer kedinizin kızgınlık sürecine girmesini ve bu semptomlarla karşılaşmasını istemiyorsanız doğru zamanda kısırlaştırma işlemi uygulatabilirsiniz. Muhakkak ki uzman biri veteriner doğrultusunda bu operasyonun uygulanması gerekmektedir.

Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

Kediler kaç ayda bir kızgınlığa girer sorusu dışarıdan bakıldığında farklı belirtilerle anlaşılabilir. Kedilerde doğurganlık süreci kızgınlık dönemi olarak adlandırılır. Kedilerin çiftleşme sürecini temsil eden bu ifade üremeyi ve çoğalmayı sağlar. Anne kedide oluşan dişilik hormanları yavru kedilerin bakımı ve beslenmesini sağlar. Kediler kızgınlık sürecine belirli mevsimlerde giriş yaparlar. Bu süre genellikle ilkbahar döneminde olmakla beraber zaman zaman sonbahar döneminde de görülmektedir. Kızgınlık dönemi en kısa evrelerle birkaç gün sürebileceği gibi en uzun 10 gün ile 20 gün arasında değişmektedir. Eğer dişi kediler kısırlaştırılacaksa öncesinde bir takip yapılmalıdır. Eğer kızgınlık dönemine girilmişse veterinerlerin önerdiği sürecin çıkmasını ve sonlanmasını beklemektir. Ancak 5.6.ayını doldurmuş ve kızgınlık süresi içinde bulunmayan bir kedi üzerinde kısırlaştırma uygulanabilir. En sağlıklı olanı uzmandan yardım alınarak uygulanmasıdır.

Kızgınlık dönemi dişi ve erkek kedilerde farklı semptomlarla fark edilebilir. Dişi kedilerde bu süre 14 gündür. Yüksek sesli olarak miyavlama belirtisi gösterirler. Kuyrukları yukarıda gezdikleri fark edilecektir. Yuvarlanma hareketleri gösterirler. Etraftaki eşya ve mobilyalara sürtünme eğilimleri bulunur. Bazen ileri seviyede iştahsızlık ve halsizlik durumu gözlenebilir. Kediler çiftleşmeye hazır oldukları bu dönemde sürekli olarak dikkat çekmeye çalışırlar. Dişi kediler daha çok ilkbaharda bu döneme giriş yaparlar. Erkek kedilerde bu süreç Eylül-Mart döneminde daha sık görülür. Erkek kedilerde evden kaçma isteği oluşur. Saldırgan ve kızgın olurlar. Açık olan kapı ve pencerelerden kaçmak için uğraşırlar. 

Kedilerde Kızgınlık Süresi

Kedilerde ilk kızgınlığa giriş süresi ortalama rakamlar göz önüne alındığında 5. ve 6.ayları kapsamaktadır. Rutin süreçten farklı olarak 7.ayda veya 4. ayda görülebilen örnekleri de bulunmaktadır. Dişi kedi çiftleşme sürecini 24 saatte tamamlar ve gözlemlendiğinde kızgınlık belirtileri azalmaya başlayacaktır. Tek batında 2-6 arası yavru doğurabilir. Bu sürede her iki cins kedi sahipleri enerjilerini atabilecekleri oyunlara, fiziksel aktivitelere yönlendirmelidirler. Kedi otu bu dönemi daha sakin geçirmeleri için sunulabilecek  bitki çeşitleri arasındadır.Kediler kaç ayda bir kızgınlığa girer konusu farklı yönlerden ve istatistiki verilerle ele alınmaya çalışıldı. Tamamen doğru bilgilerden oluşan bir içerik hazırlandı. Kritik dönemlere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Süreçte bakımı yapılan kedi de farklı bir durum gözlemleniyorsa konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek ve süreci sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için uzman bir veterinerden yardım alınabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir