Kediler Neden Depresyona Girer, Depresyon Nasıl Geçer?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Patili dostlarımız tıpkı biz insanlar gibi kısa sürede depresyona girebilmektedir. Bu içeriğimizde sizlere kediler neden depresyona girer, kedilerde depresyon nasıl geçer gibi önemli başlıklar hakkında bilgi paylaşacağız. İlk olarak günümüzde en çok sahiplenilen canlılardan olan kedilerin bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni, evde vakit geçirebilmelerinden kaynaklanır. Yani köpekler gibi sık sık dışarıya çıkma ihtiyacı duymazlar. Durum böyle olunca yaşam alanlarında karşılaşacakları herhangi bir sorundan veya değişiklikten dolayı strese girebilirler.

Kedilerde Depresyon Nedenleri

Kedilerde depresyon nedenleri aslında çok farklı başlıklar altında sıralanabilir. İlk olarak kedilerin yaşam alanının değişmesi, doğrudan stres nedenidir. Alıştıkları bir ortamdan ayrılmak zorunda kalan kedilerin uzun süre stres altında yaşamaya devam edebilecekleri unutulmamalıdır. Ancak uzun süreli stres demek aynı zamanda birtakım sağlık sorunlarına davetiye çıkarmak anlamına gelir. Bu yüzden depresyondan uzak kalmalarını istiyorsanız, yaşam alanlarında ciddi bir değişikliğe gitmemeniz gerekir.

Kedilerde depresyon nedenleri arasında sıralanacak diğer durumlar;

 • Sahibini uzun süre görememe
 • Evdeyken birden sokağa terk edilmesi
 • Sahibinin hayatını kaybetmesi
 • Kedinin farklı birine sahiplendirilmesi
 • Eve yeni bir misafirin gelmesi (evcil hayvan olarak) şeklinde sıralanabilir.

Kedilerde Depresyon Belirtileri

Kediler neden depresyona girer sorusunun yanıtlarını paylaştıktan sonra kedilerde depresyon belirtilerine de değinmemiz doğru olacaktır. Öncelikle kediler konuşamadığı için sıkıntılarını farklı şekillerde dile getirirler. Bu süreçte farklı davranışlar gözlemlerseniz ve kedinizde aşağıdaki belirtiler varsa, stres başlamış olabilir. Bu belirtiler;

 • Tuvalet alışkanlığını değiştirmesi
 • Mama tüketmemesi
 • Aşırı tüy dökmesi
 • Çevresindeki objeleri yalaması
 • Aşırı mama tüketimi
 • Kusma olarak sıralanmaktadır.

Kedi Depresyonu Geçer mi?

Kedi depresyonu için alınması gereken bazı önlemler vardır. Bu konuda ilk olarak veteriner hekime danışmanızı öneriyoruz. Ayrıca kedinizde farklı bir hastalık olması halinde de depresyona girebileceği unutulmamalıdır. İşte bu yüzden teşhis ve tedavi aşaması önemlidir.

Kediniz depresyona girdiyse eskisinden daha fazla ilgi ve sevgi bekleyecektir. Bu nedenle mevcut koşulları gözden geçirmeli ve ona daha çok vakit ayırmalısınız. Öte yandan beslenme alışkanlıklarındaki değişimleri de göz önünde bulundurarak tüm ilginizi kedinizde toplamanızı öneriyoruz. Yapılan pek çok araştırmada kedilerin de bizim gibi strese girdiğini ve tedavi aşamasında yine bizim hoşumuza giden davranışlar beklediği unutulmamalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.