Kediler Neden Masaj Yapar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerin masaj hareketi yapmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Ön patilerini kullanarak ritmik bir şekilde gerçekleştirdiği yoğurma hareketine ‘kedi masajı’ adı verilir. Bu hareketi tüylü ve yumuşak yerlere yapan kediler için çoğu zaman ‘kediler neden masaj yapar’ sorusu gündeme gelmektedir. Aslında bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunmasa da bazı teorilerden bahsedilir. Şimdi bu teorileri hep birlikte incelemeye başlayalım.

Kedilerde Masaj Hareketi

Kedilerde masaj hareketi olarak adlandırılan yoğurma hareketinin öncelikle beslenme ihtiyacına yönelik tercih edildiği belirtilir. Annelerinin göğüslerine yaptıkları bu hareket aslında acıktıklarını gösterebilir. Bu hareketin anne kedinin süt akışını hızlandırdığı da unutulmamalıdır. Süt emerken bile masaj hareketine devam edebilen yavru kediler bu sayede süt kanallarına basınç oluşturmaktadır.

Kediler neden masaj yapar sorusunun bir diğer yanıtı, huzurlu ve mutlu olduklarının göstergesi olarak düşünülebilir. Yapılan gözlemler kedilerin ilgi gördükten sonra önemsedikleri kişilere masaj hareketi yaptığını ortaya çıkarmıştır. Özetle kediniz sizi seviyorsa masaj yapabilir. Ancak bu hareket bazen acı verebilir. Kediler masaj sırasında sadece şirin patilerini değil, tırnaklarını da kullanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için kucağınıza bir battaniye almanız yeterlidir. Ayrıca kedinizin tırnak bakımını düzenli yapmanız da gerekecektir.

Uyku Öncesi Hazırlık

Kediler uyumadan önce kendine yer hazırlar. Bu hareket onların rahatça saklanmasına imkan tanır. Eğer yaşadığınız evde bir bahçe varsa yavru ya da yetişkin kedilerin toprağa masaj yaparak yer hazırlamalarına şahit olabilirsiniz. Tamamen içgüdüsel bir durum olmakla beraber kedinin kendine kuytu bir yer bulması, onları güvende hissettirir. Bu durumda tehdit algılamadan rahat bir uykunun keyfini sürebilirler.

Bölge İşaretleme

Kediler masaj hareketi yaparak bölgesini işaretleyebilir. Evcil hayvanınızın çoğu zaman koltuk, yastık ya da farklı eşyalara masaj hareketi yaptığını görürseniz, diğer kedilerden bu eşyaları korumak istediğini anlayabilirsiniz. Aslında eşyalar yaptıkları masaj hareketiyle ‘burası benim bölgem’ mesajı vermektedir.

İlgi Eksikliği

Kediler neden masaj yapar sorusunun son yanıtı da ilgi eksikliğidir. Yani kediniz bu hareketle sizden ilgi beklediğini gösterebilir. Acıkan kediler de genelde masaj hareketiyle mama beklediğini sizinle paylaşıyor olabilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.