Kediler Neden Süpürgeden Korkar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerin elektrik süpürgesinden korkması son derece normaldir. Aşırı sesten rahatsız olan patili dostlarımız bu cihazlardan uzak durmaya çalışabilir. Yazımızın devamında kediler neden süpürgeden korkar sorusuna yanıt verirken süpürgeden korkmaması için yapmanız gerekenleri de sıralıyor olacağız. Aslında kediler sadece süpürgelerin çıkardığı sesten değil onların boyutundan da korkmaktadır.

Kediler Elektrik Süpürgesinden Neden Korkar?

Kediler evcil hale gelmeden önce vahşi doğada yaşıyor ve aslında hayat mücadelesi veriyordu. Eski dönemlerde son derece başarılı avcılar olan kediler evcilleştirildiği için farklı cisimlerden zamanla korka hale gelmiştir. Ayrıca ev içinde saklanma, dışkısını kuma gömme ya da yüksek yerlerde yürüme gibi özellikleri de daha önceleri vahşi doğada yaşadıklarının bir göstergesidir. Kedilerin elektrik süpürgesinden korkmasının nedenine gelince sadece bu cihazdan değil, yüksek sesle çalışan tüm cihazlardan korktukları unutulmamalıdır. Öyle ki elektrik süpürgesinin sesi, onların yaşadığı doğada olmayan garip bir mekanik tınıdan oluştuğu için duyar duymaz korkmaları normaldir.

Kedilerin Süpürgeden Korkmaması için Yapılması Gerekenler

Bu süreçte ilk olarak elektrik süpürgesini saklamamanızı öneriyoruz. Kedinizin görebileceği yerlerde tutarak onların alışmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca süpürgenin çalışır vaziyette olmaması da önemlidir. Buna ek olarak kedinizi beslerken elektrik süpürgesine yaklaştırabilirsiniz.

Patili dostlarımız vakit geçirdikleri yerlerde ya da beslendiği alanlarda onlar için garip olan eşyalara bir süre sonra alışabilir. Eğer su ve mama kabını, süpürgenin olduğu alana belirli bir uzaklıkta bekletirseniz, alışma süreci daha kolay olacaktır. Ancak doğrudan süpürgenin yanında bekletmeniz, korkularını yenmesi için yeterli olmayacaktır.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken başka bir durum daha var. Kesinlikle süpürgeye alıştırmak için zorlamamanız gerekir. Kediniz aniden çalışacak olan süpürgeden her zaman rahatsız olabileceği için strese girebilir. O halde süpürgeye alışma sürecinde onların her zaman yanında olmalı ve sakin bir şekilde korkularını yenmesini sağlamalısınız. Sonuç olarak kedinizi elektrik süpürgesine alışamadıysa, küçük bir el süpürgesiyle kedinizin yaşadığı alanda temizlik yapmanızı öneriyoruz. Çünkü kediler kısa sürede strese girebilen sevimli canlılardır. Patili dostumuzun strese girmesi başlangıçta iştah kesilmesi, daha sonra ise birtakım hastalıklara davetiye çıkarabilir. 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.