Kediler Neden ve Nasıl Kusar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler de biz insanlar gibi kusma eğilimi gösterebilir. Elbette bu durumun farklı nedenleri vardır. Türkiye’de en çok sahiplenilen canlılardan olan kedilerin bakım ve beslenme aşamalarına her zaman dikkat edilmelidir. Öte yandan kedinizin ihtiyaçlarını giderirken ciddi bir sorumluluk içinde olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Çünkü ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığınız zaman kediniz kendi başına hareket etmeye çalışabilir. Yani bu ihtiyaçlarını tek başına karşılamak isteyebilir.

Kedilerde kusma durumu aslında belirli aralıklarla görülmektedir. Haliyle endişelenecek bir durum yoktur. Fakat sürekli kusma halinde olan kedinizi doğrudan veterinere ulaştırmanız gerekiyor. Öncelikle kediler kendilerini gün içinde yaladıkları için mecburen yuttukları tüyleri çıkarmaya çalışır. Bu süreçte kusmaları normaldir. Ancak kusmaya eşlik eden hastalık belirtileri ya da farklı davranışlar varsa o zaman kediniz risk altında olabilir.

Kedilerde Kusma Nedenleri

Kedilerde kusma nedenleri arasında ilk olarak yiyecekleri örnek verebiliriz. Kediniz bozuk ya da bayat bir yiyecek tükettiği zaman doğrudan kısabilir. Ayrıca besinlerden alerji kapabilen kediniz bu süreçte de kusma eylemine başvurabilir. Çeşitli hastalıklardan dolayı kediniz yine kusmaya başlayabilir. Bu hastalıklar karaciğer iltihapları, pankreas sorunları ve karın tümörleri olarak sıralanır.

Kedilerdeki en tehlikeli kusma, ilaç ve zehirlerden kaynaklanan vakalardır. Bu durumda kedinizde farklı bir hastalık da gözlemlenebilir. Mide sorunları, ülser, gastrit, mide tümörleri ve parazitler de kedilerin kusma nedenleri arasında yerini almıştır.

Hastalıklar üzerinden devam edecek olursak, bağırsak hastalıklarının da kusmaya neden olduğu unutulmamalıdır. Bağırsakta düğümlenme ve enfeksiyonlar ile kabızlık, kedinin gün içinde kusmasına neden olur. Eğer kediniz yabancı bir cisim yutarsa yine kusacaktır. Son olarak stres, diyabet, böbrek yetmezliği ve tiroit bezinin aşırı çalışması da kusma sebeplerindendir.

Kediler Nasıl Kusar?

Kedilerin kusma şekilleri farklı olabilir. Öncelikle akut kusmayı ele alacağız. Akut kusma, kedilerin yuttuğu tüyleri çıkarmak için başvurduğu bir kusma çeşididir. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. Sadece rahatlaması için 2-3 saat mama vermeden onu dinlendirmelisiniz.

Aralıklı kusma yaşayan kedilerde bazı hastalıklardan şüphelenmeniz gerekir. Yani aralıklarla kusmak, kedilerde tehlike demektir. Çeşitli metabolik hastalıklar, ülser, tümörler, aralıklı kusma nedenleri arasındadır.

En kötü kusma çeşidi, kanlı olanıdır. Kedinizde iç kanamanın olabileceği bu tür durumlarda bağırsak ve mide ülseri gelişmiş olabilir. Ayrıca tümörler ve zehirlenme de kedilerde kan kusma nedenlerindendir. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmalı ve hızlıca muayene edilecek olan kediniz için tedavi uygulamalarına başlanmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.