Kedilerde Diş Eti Kızarıklığı Neden Olur, Tedavisi Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerin ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Öyle ki diş eti kızarıklığı gibi sorunlar bir süre sonra farklı hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu süreçte kedi sahipleri düzenli olarak ağız ve diş sağlığını korumalı ve düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne başvurmalıdır. Kedinin diş ve ağzında yaşanabilecek sorunlar ilerlediği için diş çürümesi ve diş kayıpları da yaşanabilir. Öte yandan sağlıklı bir kedinin diş ve diş etleri de sağlıklı olmalıdır. Kedilerde diş eti kızarıklığı aslında enfeksiyonların başlangıcı anlamına da gelebilir.

Diş Eti Kızarıklığı Hangi Durumlara Neden Olur?

Diş eti kızarıklığının en önemli nedeni, enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar ilerleyen aşamada şişlik ve apseye davetiye çıkarabilir. Ayrıca diş eti kızarıklığı, diş kayıplarına zemin hazırlar. Tartar ve diş plakları sonucunda oluşan bu durumdan kedinizi korumak için düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımını yapmanız gerekir. Elbette kedinin beslenme programına da dikkat edilmesinde fayda var.

Yumuşak Gıdalar Diş Eti Kızarıklığına Sebep Olur mu?

Kedilerin sürekli yumuşak gıdalarla beslenmesi her açıdan zararlıdır. Belirli aralıklarla elbette yaş mamaların tüketilmesi gerekir. Ancak diyet programı dışına çıkıldığında dişeti kızarıklığı gibi durumlar yaşanabilir.

Kedi dostlarımızın ağız ve diş sağlığını korumak için beslenmeye ekstra önem gösterilmelidir. Hatalı beslenme, kedilerde diş ve diş eti sorunlarına neden olabilirken yaş mamanın da tartar ve plak oluşumunu desteklediği unutulmamalıdır. Üstelik bu durumlar sonucunda enfeksiyon riski de artacaktır.

Diş eti kızarıklığı sorunu yaşayan kedilerin iştahı azalır. Ayrıca mama yerken zorlanan kediler bir süre sonra strese girebilir. Ön kontrol sağlamak adına veterinere götüreceğiniz kedinizin ağız ve diş muayenesi yapıldıktan sonra gerekli aksiyonlar alınmaya başlanır. Veteriner hekim bu süreçte beslenmeye dikkat edilmesini, sürekli yaş mama verilmemesi gerektiğini hatırlatır. Gün içinde ağız bakımının da yapılması gerektiğine dair bilgiler paylaşılır. Biz insanlar nasıl ki diş eti sorunu yaşadığımızda strese giriyor ve iştahtan kesiliyorsak, patili dostlarımızın da aynı problemlerle karşılaşabileceğini unutmayalım. Kediler hassas canlılar olduğu için bu gibi sorunlarda vakit kaybetmeden veteriner hekimin yolunu tutmalı ve tedavi sürecine geçmeliyiz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.