Kedilerde Diş Sararması Neden Olur? Tedavisi Var mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerin genel sağlığını doğrudan etkileyen diş ve ağız sağlığı, kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlar arasındadır. Diş sağlığı yerinde olmayan kedilerde farklı sağlık sorunları yaşanırken yemek yemede güçlük gibi olumsuz durumlar da ortaya çıkabilir. Bazen de ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Diş bakımı konusunda özellikle de 5 yaşını geçmemiş yetişkin kedilerde hassas olmanız gerekir. Bu dönemlerde kediler her zaman risk grubunda yer alır. Genel sağlık durumu dışında ağız ve diş sağlığını düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekirken erken teşhis ve tedaviyle olası hastalıkların önüne geçilebilir. Veteriner hekim kontrollerini aksatmadan bu sürece dikkat etmenizi tavsiye ediyor ve şimdi de kedilerde diş sararması neden olur sorusunun yanıtlarını paylaşıyoruz.

Kedilerde Diş Sararması Nedenleri

Kedilerde diş sorunlarının ilk nedeni, hatalı beslenmelidir. Eğer kedinizi sürekli karbonhidratlı ve yumuşak besinlerle besliyorsanız, diş sorunları ortaya çıkacaktır. Çünkü yumuşak besinler kedilerin diş üstü ve aralarında birikir ve doğal olarak sararmasına neden olur. Bu yüzden kedileri kuru mamayla beslemek diş temizliği bakımından daha mantıklıdır.

Kedilerde diş sararması nedenleri arasında, diş fırçalama yönteminin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Kedi dostlarımız için özel olarak üretilen jel ve fırçalar dışında bir kullanım yaparsanız kısa sürede diş ve diş eti sorunları başlayacaktır. Bu durum kedinizin strese girmesine ve belki de yaşam fonksiyonlarını ilerleyen vadede kaybetmesine sebep olur.

Özet olarak kedilerde diş sararması nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tercih edilen mamalar ve besin maddeleri
  • Diş ve ağız bakımına önem verilmemesi
  • Diş çevresinde gıda atıklarının birikmesi
  • Hatalı beslenme
  • Yumuşak gıdalarla beslenme

Kedilerde Diş Sararmasının Tedavisi Var mı?

Kedinizde diş sararması fark ettiyseniz bu durumu mutlaka dikkate almanız gerekir. Çünkü ilerleyen süreçte diş kayıplarına ve diş plaklarına neden olan diş sararmaları ayrıca ağız kokusuna ve salya akıntısına da sebep olacaktır. Düzenli bir şekilde veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gereken kediniz için doğru tedavi yöntemleri uygulanarak diş sararması kontrol altına alınabilir. Tedavi süresince bireysel müdahalelerde bulunmamanız da önemlidir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.