Kedilerde Doğum Öncesi Bakım Süreci

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerde doğum öncesi bakım hakkında birçok ayrıntıya sahip olmanız gerekiyor. Hamile bir kediniz varsa ya da hamile bir kedi bulduysanız, paylaşacağımız bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle ilk defa yavru bir kedi yetiştirecek olanlar, hamile kediyi haftalık olarak veteriner kontrolünden geçirmelidir. Gebeliğin ilk 3 haftasında veterinere götürmeniz gereken kediniz detaylı bir muayeneden geçecek ve gebeliğin doğrulanmasını sağlayacaktır. Ayrıca kedinizin hasta görünmesi halinde yine başvurmanız gereken ilk yer, veteriner kliniği olacaktır.

Kedilerde Doğum Öncesi Veteriner Hekim Kontrolü

Gebeliğin ilk aşamalarında kedinizin farklı bir hastalığı varsa, veteriner hekim tarafından gebeliğin sonlandırılması gerektiği paylaşılabilir. Bu durumda kedinizin sağlığını düşünerek kişisel bir karar vermenizde yarar var. Ancak kedinizin doğum yapmasını istiyorsanız, doğum öncesi bakım süreci hakkında veterinerden bilgi almanız gerekecektir. Gebeliğin sonlanmasına ortalama 42-40 gün kala, kaç kedinin dünyaya geleceğini görmek için radyografi çekilebilir. Bu durumda doğum öncesi bakım aşamasını çok daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Hamile Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile kedilerin beslenme sürecinde yüksek kaliteli yiyeceklerden faydalanması gerekir. Çünkü bu yiyecekler sadece kediniz için değil, doğacak olan yavru için de önemlidir. Yine bu dönemde kuru mamaların yerine ıslak mamalar tercih edilmelidir. Gebeliğin ilk haftasında aşırı beslenmemesi gereken hamile kedinizin elbette yavruları için kaliteli beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Aşırı kilo alması halinde sağlık sorunları yaşanacağından, yüksek vitamin ve mineral içerikli mamalara yönelmenizde fayda var. Doğuma 6 hafta kala ise küçük öğünleri sık sık kedinize sunmanız tavsiye edilir.

Hamile Kedilerin Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Hamile kedilerin yaşam alanına dikkat etmeniz gerekiyor. Doğum yaklaştıkça stres halinde olacak olan kediniz için sessiz ve güvenli bir yer hazırlamalısınız. Doğumdan 1 hafta öncesine kadar bu ihtiyacını karşılamalı ve onun rahat bir şekilde doğuma hazırlanmasına imkan vermeniz önemlidir.

Kediler doğumunu kendi istediği şekilde yapabilir. Bazen rahatsız edici bir yerde bazen de çok sakin bir yerde doğumu gerçekleştirebilir. Burada size düşen görev, onun güvenliğini sağlamaktır. Gebeliğin son haftasında kedinizin dışarı çıkabileceği tüm alanların kapalı olduğundan emin olmalı ve onu huzursuz edecek tüm faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

Doğuma Hazır Olan Kedi için Yapılması Gerekenler

Kediniz kendi isteğiyle doğum yapacağı alanı seçerken onu uzaktan seyretmeniz gerekir. Birçok kedi doğum sırasında insan desteğine ihtiyaç duymaz fakat doğum gerçekleşirken onu uzaktan izlemeniz ve gerektiğinde yardım etmeniz son derece önemlidir. Eğer kediniz doğuma birkaç gün kala karın kasılmaları yaşıyorsa, yapmanız gereken tek şey veteriner hekime ulaştırmak olmalıdır. Bunun dışında her şey normal seyrinde ilerlerken artık yeni bir kediye sahip olmanın vereceği heyecanla dikkatli bir şekilde süreci yönetmeye başlayabilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.