Kedilerde FLUTD Nedir, Semptomları Nelerdir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

FLUTD, kedilerde çokça görülen komplikasyonlardan biridir. Aşırı stres nedeni olarak da adlandırılan FLUTD aslında bir klinik belirtidir. Feline alt üriner yolları enfeksiyonu olan FLUTD’nin, doğrudan bu sistemi etkilediği unutulmamalıdır. Enfeksiyon, üretral tıkanma, idrar taşı ve sistitis gibi rahatsızlıklara da davetiye çıkaran FLUTD’nin her cins kedide gözlenebileceği bilinir. Ancak en çok 1-4 yaş arası kedilerde görülür. FLUTD sorunlarına neden olan durumlar genelde okzalat ve strüvit kristallerinin oluşturduğu sert taşlardır.

Kedinizin idrarında kristal gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmanız gerekir. Veteriner hekim, al üriner yollarını inceleyecek ve hastalığın teşhisini koyduktan sonra hızlıca tedaviye başlayacaktır. Genelde özel diyetler de tavsiye eden veteriner hekimler, kedinizde görülebilecek üretra tıkanıklığına karşı da çözüm bulacaktır.

Kedilerde Üretra Tıkanıklığı

FLUTD ile ilgili belirtilere geçmeden önce üretra tıkanıklığı hakkında bazı bilgilerin sunulması gerekir. Erkek kedilerde üretra tıkanması daha çok görülür. İdrar yollarındaki kristallerle mukusun birleşmesiyle oluşan bu tıkanıklık ayrıca üretranın dar ve uzun olmasından kaynaklanabilir. Tedavi edilmediğinde penise kadar tıkanabilen üretra, kedinin idrara çıkmasını engeller. Acil müdahale edilmediğinde patili dostunuz yaşamını kaybedebilir.

Kedi sahipleri bu süreçte iyi bir gözlem yapmalıdır. Eğer kediniz sürekli penisini yalıyor veya sık sık idrar bırakıyorsa, üretra tıkanıklığından söz edilebilir. 

FLUTD’a Karşı Yapılması Gerekenler

Kedinizi bu komplikasyona karşı korumak için yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Kedilerin kullandığı idrar kapları her zaman temiz olmalıdır. Çünkü kediler zaten temiz ve titiz canlılardır. Haliyle idrar kabındaki kirlilik onları strese sokabilir.
  • Kedilerin yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi gerekir.
  • Gün içindeki tükettiği su miktarı önemlidir.
  • Kedilerin idrar yapma alışkanlığı günlük takip edilmelidir.
  • FLUTD için stres kontrolü yapılmalıdır. Stres, bu komplikasyonu ortaya çıkarırken gün içinde çok agresif davranmalarına neden olur.
  • Kedinizin gün içindeki aktivitelerini artırmanız, strese karşı çok iyi bir yöntemdir.

Son olarak kedilerin genel anlamda her türden değişikliği hoş karşılamadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle ani değişikliklerden her zaman kaçınmalı ve kedinizi stresten uzak sağlıklı ve mutlu bir şekilde beslemeye devam etmelisiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.