Kedilerde Göz İltihabı Neden Olur?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler doğası gereği avcı canlılardır. Bu durum onların çok hareketli olmasını beraberinde getirir. Beslenme şekilleri etobur olan bu şirin dostlarımızın birçoğu hayatını sokakta sürdürmektedir. Bazı faktörlerden dolayı kedilerde göz iltihabı yaşanabilirken göz kapaklarında akıntı ve benzeri durumlar da yaşanabilir. Genelde sokak kedilerinde karşılaşılan bu durumlar için yapılması gerekenleri sıralıyor olacağız.

Kedilerde 3 adet göz kapağı bulunur. Bunlar üst göz kapağı, alt göz kapağı ve ince bir zar şeklinde olan üçüncü göz kapağıdır. İnce zara benzeyen üçüncü kapak, gözün genel yapısını korumaktır. Yavru kedilerde doğuma kadar gözler kapalıdır. Göz kapakları genelde 10. günden sonra açılmakla beraber gözlerin korunması amacıyla göz çevresinde bulunan gözyaşı bezi sıvısı salgılanır. Ancak bu sıvının aşırı salgılanması durumunda bazı sağlık sorunlarından şüphe duyulabilir.

Kedilerde Göz Hastalığına İşaret Eden Durumlar

Kedilerde göz hastalığına işaret eden çok sayıda durum bulunmaktadır. İristeki viral enfeksiyonlar, hipertansiyon, diyabet veya göz enfeksiyonlarıyla ortaya çıkabilen göz hastalıklarının ilk belirtileri aşağıdakilerden biri olabilir;

  • Kızarıklık
  • Akıntı
  • Göz çevresinde çapak
  • Fazla gözyaşı
  • Enflamasyon
  • 3. göz kapağının görünebilir hale gelmesi
  • Görüşün kaybolması veya kötüleşmesi

Kedilerde Göz Akıntısı ve Nedenleri

Kedilerde göz akıntısı aslında renk ve yoğunluğuna bakılarak teşhis edilebilir. Eğer renksiz veya sulu berrak şeklinde akıyorsa alerjik irritasyon söz konusu olabilir. Jölemsi bir kıvamda ise enfeksiyon, sarımsı ise irin olabilir. Kedilerde bakteriyel enfeksiyonlarla karşılaşırsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Göz kapaklarındaki akıntılar ise yeşil iltihaplı ve şeffaf bir sıvı halinde olabilir. Ya da kanla karışmış bir şekilde dışarı atılabilir. Gözlerin sürekli olarak iltihaplanması gözün yüzeyine zarar vereceğinden bir süre sonra körlüğe neden olabilir. Göz iltihabı bazen göz kapaklarının birbirine yapışmasına da sebebiyet verebilir. Gözle kapaklar arasında biriken irin aslında kedilerde göz iltihabı nedenleri arasındadır. Bazen de göze yabancı bir cisim kaçması, iltihaplanmayı beraberinde getirebilir. Bu durumlardan herhangi birinin yaşanması halinde tedavi uygulanmalıdır.

Gözü İltihaplı Kediye Ne Yapılmalı?

Gözünde iltihap olan kedinin vakit kaybetmeden veteriner hekim kontrolüne götürülmesi gerekir. Çünkü veteriner iltihabın nedenini saptayacak ve ardından tedavi uygulayacaktır. Ayrıca tavsiyelere uyarak kedinizin gözündeki irinin hızlıca ortadan kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Bazen irin oluşumu sistemik bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden teşhis ve tedavi sürecinin hızlı bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Kedilerin Gözleri Nasıl Temizlenir?

Kedilerde göz iltihabı oluşmaması için düzenli olarak göz temizleme losyonuyla temizlenmesi gerekir. Bu losyonu veterinerin onayıyla alabilir ve bir pamuğa dökerek gözün iç kısmından dışına doğru hafif silme hareketiyle uygulayabilirsiniz. Bazen gözün iç kısmı için antibiyotik içerikli göz damlalarının kullanılması da gerekebilir. Ancak bazı damlaların zararlı olduğu bilinir. Haliyle veterinerinizin onayı sonrasında kedinizin göz sağlığı için damla kullanımına başlayabilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.