Kedilerde Konjonktivit (Göz İltihaplanması)

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Konjonktivit yani göz kapaklarının iç kısımlarının iltihaplanması kedilerde en sık karşılaştığımız göz sorunudur. Bu sorun göz sıvısının akmasına ve kedi için rahatsızlık verisi diğer semptomların oluşmasına neden olur. Konjonktivit genellikle travmalara bağlı olarak ya da bazı bulaşıcı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Oldukça önemli bir organ gözde böyle bir durum ile karşılaşıldığında acil müdahale gerekir. Özellikle kaşıntıya neden olabildiği için kedi kendisine daha fazla zarar verebilir ve sorunun boyutu giderek artabilir.

Kedilerde Konjonktivit Nedenleri

Bu sorunun altında çeşitli sebepler yatabilir. Travmalar, göze enfekte yabancı cisimlerin kaçması, bazı viral hastalıklar, bazı bakteriyel hastalıklar ve alerjiler konjonktivit olgusunun başlıca nedenleri arasında yer alır.

Özellikle yavru kedilerde sık rastlanan bulaşıcı herpes virüs enfeksiyonları gözde iltihaplanmaya neden olur. Yavru kediler için ciddi bir sorun olduğundan dolayı göz kapağı iltihaplanması, göz ve burunda akıntı gibi sorunlar görüldüğünde herpes virüs düşünülmelidir.

Kedilerde Konjonktivit Belirtileri

Bu sorunun kendisine ait olan belirtileri vardır. Eğer başka bir hastalıktan kaynaklı bir semptom olarak kaşımıza çıkıyorsa bu durumda ana nedene bağlı olarak başka belirtilerde gözlenir.

Kedilerde görülen başlıca belirtiler;

  • Göz kapaklarında kızarıklık görülmesi ve normale göre daha kırmızı bir renk alması.
  • Kedinin gözlerini normale göre daha kısık bir durumda tutması. Bu bazen tek taraflı, bazen çift taraflı olabilmektedir.
  • Gözde meydana gelen akıntılar. Bu akıntının karakteri farklı olabilmektedir. Özellikle bakteriyel etkenler devreye girdiğinde genellikle sarımsı veya yeşilimsi tarzda bir akıntı oluşur.
  • Göz kürenin normale göre daha nemli olması ve gözde sıvı birikmesi.
  • Gözün normale göre daha fazla kırpılması ve açıp, kapatma.
  • Bazı durumlarda gözde kaşınma hissi ve kedinin patisi ile gözünü kaşıması ya da bir yerlere sürmesi.

Tabi ki bunlar dışında farklı belirtilerde ana nedene göre görülebilmektedir. Herpes virüs enfeksiyonlarında çoğunlukla üst solunum yolları da etkilenir. Burun akıntısı, öksürük veya hapşırık, nefes almada zorlanma gibi belirtiler görülür. Alerji kaynaklı olanlarda ise gözde sulanma oranı biraz daha fazladır, hapşırık gibi durumlar görülebilir.

Kedilerde Konjonktivit Tedavisi

Bu sorunun teşhisi kolaydır. Görülen belirtiler ile rahatlıkla teşhis konur. Fakat altında yatan nedeni belirlemek için bazen farklı testler yapılabilmektedir. Özellikle alerji kaynaklı durumlarda hangi etkenin alerjiye neden olduğunu belirlemek biraz güç olabilir.

Ana neden belirlendikten sonra nedenin ortadan kaldırılması için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Göz ile ilgili olarak ise çoğunlukla lokal tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Yani enfeksiyonun şiddetine ve nedenine bağlı olarak çeşitli göz damlaları kullanılır. Bakteriyel enfeksiyon söz konusu ise mutlaka veteriner hekim önerisi ile antibiyotikli damlalar kullanılmalıdır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.