Kedilerde Neden Bıyık Var? Kedi Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerde neden bıyık var; bu soru aslında her hayvansever tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bıyıklar kedilerde iletişim ve his becerilerini düzenlemektedir. Ek olarak bir yerden geçip geçemeyeceklerini fark etmelerini sağlayan bıyıklar oldukça hassastır. Tüylerine göre daha derinlerde köklenen kedi bıyıklarının çevresinde kan ve sinir hücreleri bulunur. Bu durum kedi bıyıklarını hassaslaştırmaktadır. Hava akımında bile yön değişimini algılayabilen bıyıklarıyla oynamanız tavsiye edilmez. Çünkü kedi bıyıklarına yapılacak herhangi bir baskı onların canını acıtacaktır. Şimdi kedi bıyıkları hakkında ilk kez öğreneceğiniz diğer detayları sıralayalım.

Kedi Bıyıkları Hakkında İlginç Bilgiler

Kedi bıyıkları bazı dönemlerde renk değiştirebilir. Yani kedinizin beyaz olan bıyıkları, yaş ilerlemesiyle siyaha dönüşebilir. Buna ek olarak kedi bıyıkları belirli zamanlarda dökülebilir. Ancak dökülme halinde kesinlikle bıyıkların kesilmemesi gerekir. Çünkü kedi bıyığını kesmek, şirin dostlarımızın dengesini kaybetmesine neden olur. Belirttiğimiz üzere kedi bıyıklarında his ve iletişim becerileri bulunmaktadır. Eğer kediniz önemli sinyalleri alamazsa, yön duygusunu tamamen kaybedebilir.

Aslında kedi bıyıkları onun anlık durumunu göstermektedir. Sarkmış bıyıklar an itibariyle rahat olduğunu gösterecektir. Ancak bıyıklar ileriye doğru hareket etmişse alarm halinde olduğunu unutmayın.

Kediler uzağı çok iyi bir şekilde görebilir. Aynı durum yakın mesafeler için geçerli değildir. Haliyle kediniz yakındaki cisimleri sadece bıyıklarıyla algılamaktadır. Burun ve çenedeki bıyıklar tam da bu görevi üstlenmek için vardır. Burundaki bıyıklar kedinizin genişliği kadardır. Kediler bu bıyıkları sayesinde dar bir alandan geçmeden önce durumu analiz eder yani bıyıklarıyla anlayabilir.

Kedi bıyıkları sadece burunda yer almaz. 8-12 adet bıyığı olan kedilerin burunlarının her iki yanında da bıyık bulunmaktadır. Ayrıca ön bacak arkasında, çenesinde ve gözlerinin üst kısımlarında da bıyık vardır.

Kedinin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Kedi sahiplerinin kesinlikle başvurmaması gereken durumlardan olan kedilerde bıyık kesimi birçok sorunu beraberinde getirir. Öncelikle kedinin bıyıklarını kesmek ağrıya veya kanamalara neden olmaz. Fakat kedilerin sakarlaşmasına ve çevikliğinin azalmasına neden olan bu durum ayrıca yetenek kayıplarını beraberinde getirir. Sonuç olarak kediniz strese girer ve artık doğal keşfetme arzusunu yitirir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.