Kedilerde Pire Oluşumu, Zararları ve Önleme Yolları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi dostlarımızda pire oluşumu sık sık gözlemlenebilir. Yaşam alanlarında birlikte yaşadığımız şirin dostlarımıza bulaşan iç ve dış parazitler onların hastalanmasına neden olabilir. Özellikle de kedi kürkünde çoğalabilen pireler ayrıca yorgan, halı, yastık, kilim ve paspas gibi ürünlere de kısa sürede yayılabilmektedir. Yapısı gereği hızlı ve kolay yayılan pireler için kedimizi de korumamız gerekir. Pireler sadece kedilerden bulaşmaz. Dışarıdan eve getireceğiniz parazitler de kedinize doğrudan bulaşabilir.

Günümüzde kedilerde en çok görülen pire – parazit türü Ctenocephalides Felis adı verilen piredir. Dünya genelinde yaygın olarak bulunan bu pire, kedi tüylerinin arasına yerleşir ve hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Kedilerin tüy yapısı haliyle pirelerin üremesi adına uygundur. Ayrıca ev içi ekipmanlardan da kediye bulaşabilen pirelerin uzun mesafede sıçrayarak kedinize bulaşabileceği de unutulmamalıdır.

Pire Oluşumunun Kedilere Zararları

Her pire aynı zamanda bir parazit olarak adlandırılamaz. Fakat hızlı ve kolay bir şekilde yayıldıkları için kedinizin tüylerinde bir koloni haline dönüşebilir ve hatta yaşama alanını da istila edebilirler. Bu nedenle pire oluşumu her zaman risklidir ve gerekli aksiyonun alınması gerekir. Örneğin büyük pireler, kedilerin vücudundan kan emerken kedinizde ciddi bir su ve kan kaybına sebep olabilirler. Ayrıca pireler depresyona davetiye çıkaran bir faktördür. Son olarak çocuklarda ve yetişkinlerde dermatolojik vakaları beraberinde getirebilirler.

Kedilerde Pire Oluşumu Nasıl Önlenir?

Gerek parazitler gerekse pireler kolay bir şekilde önlenebilir. Ancak bunun için düzenli dış parazit tedavisine başvurmak gerekiyor. Eğer kedinizde ciddi bir pire istilasının oluşmasını istemiyorsanız, pire tasması kullanmaya başlayabilirsiniz. Pire tasmaları sayesinde kedinizin tüylerinde pire ve parazitler barınamaz. Ayrıca istila hali de engellenebilir. Ancak pire tasması kullanılmadığında mutlaka veteriner hekim tarafından hızlıca tedaviye başlanmalıdır. İlaçlı banyo, ense damlaları ve tablet formunda olan birtakım ilaçlar ile kedi piresi engellenebilir.

Bu süreçte yapmanız gereken şey, kedinizin düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmesidir. İç ve dış parazitlere karşı alacağınız önlemler sayesinde sadece kediniz değil, evde bulunan herkes sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.