Kedilerde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilerde çeşitli nedenlere bağlı olarak sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sorun ve hastalıklar çeşitli semptomlar ile kendisini bize gösterirler. Her hastalığın farklı semptomu veya semptomları olabilir. Bazı semptomlar ise birçok hastalıktan kaynaklı olarak oldukça sık olarak karşımıza çıkar. İnsanlarda olduğu gibi ishal, kusma, ağrı hissi, solunum zorluğu, halsizlik ve iştahsızlık gibi semptomlar kedilerde de sık gördüğümüz sağlık sorunları arasında yer alır.

Kedilerde İştahsızlık

Bu sorun birçok farklı sebepten dolayı karşımıza çıkabilmektedir. Bazen sadece mamayı beğenmeme gibi basit nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan iştahsızlık, bazense kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olmaktadır. Kedilerde iştahsızlığa neden olan başlıca faktörler arasında; başta sindirim sistemi enfeksiyonları olmak üzere tüm enfeksiyonlar, yabancı cisim yutulması, çeşitli endokrin sistem sorunları, kan değerlerindeki değişimler, beslenme düzensizlikleri, yetersiz ve yanlış beslenme, zehirlenmeler, bazı ilaçlar öncelikli olarak sayılabilir.

Kedilerde Halsizlik

Halsizlikte oldukça geniş bir semptomdur ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Beslenme yetersizlikleri ve vücudun gerekli olan enerjiyi alamaması halsizliğin ana sebeplerinden birisidir. Tabi ki beslenme yetersizliği ve halsizliğin altında çok farklı sorunlar yatabilir. Enfeksiyon hastalıkları bunlardan en önemlisidir. Kedilerin vücudundaki tüm doku ve organlarda görülebilen enfeksiyonlar halsizliğe neden olabilir. Yine vücuttaki kan değerleri ve diğer fizyolojik parametrelerin normalin dışına çıkması halsizliğe neden olur. Enfeksiyonlar, diyabet hastalığı, endokrin sistem bozuklukları, ağrı ve acı hissi, stres ve diğer tüm fizyolojik bozukluklar halsizlik nedenleri arasındadır.

Kedilerde İshal

En sık karşılaştığımız sindirim sistemi problemidir. Çoğunlukla sindirim sistemi sorunlarına ve hastalıklarına karşı vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Altında farklı nedenler yatabilir. Beslenme bozuklukları, ani mama değişimi, bozuk besinlerin tüketilmesi, üşütme gibi basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun dışında bağırsak sorunlarında ve hastalıklarında, böbrek ve karaciğer hastalıklarında, endokrin sistem bozukluklarında ve bağırsakları etkileyen yabancı cisim, tümör gibi sorunlarda ishal görülebilir.

Kedilerde Kusma

Midenin vermiş olduğu bir tepki olan kusma kedi ve köpeklerde ara sıra görülebilir. Ara sıra görülen tek seferlik kusmalar çoğunlukla yutulan tüylerin çıkarılması içindir ve normal karşılanabilir. Ama kusmanın sık olması ve başka belirtiler ile beraber seyretmesi farklı hastalıklara işaret edebilir. Özellikle mide ile ilgili sorunlarda kusma sık görülür. Gastrit, mideye yabancı cisim kaçması, mide ülseri önemli kusma sebepleri arasındadır. Bunun yanında bağırsak, karaciğer, böbrek hastalıkları da kusmaya sebebiyet verebilir. Zehirlenmeler önemli kusma nedenleri arasındadır.

Kedilerde Ağrı ve Acı

Travmalar, hastalıklar ve vücuttaki patolojik tüm değişiklikler ağrıya sebebiyet verebilir. Kedilerin ağrı eşikleri insanlara göre çok daha yüksek olsa da onlarda zaman zaman ağrı hissedebilir. Özellikle travma sonucunda oluşan yumuşak doku hasarları, iç kanamalar, kırık ve çatlaklar önemli ağrı nedenleri arasındadır. Bunun yanında sindirim sistemindeki gaz, böbrek yetmezlikleri ve enfeksiyonları, diğer iç organlara ait enfeksiyonlar ağrıya neden olan faktörlerden bazılarıdır.

Solunum Zorluğu

Sık gördüğümüz sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle üst ve alt solunum yolu problemlerinde bu sorun görülür ve yavru kedilerde daha şiddetli seyreder. Üst solunum yolu enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları (pnömoni), solunum sistemine kaçan yabancı cisimler, göğüs kafesine baskı yapan tüm faktörler önemli sebepler arasındadır. Yine kanın oksijen taşıma kapasitesinin düştüğü anemi, kalp yetmezliği gibi durumlarda da solunum sıkıntıları görülebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.