Kedilerde Titreme Nedenleri

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kediler pek çok nedenden dolayı titreyebilir. İnsanlar gibi üşüyebilen kediler bazen de hastalıklardan ötürü ciddi sorunlar yaşayabilir. Aslında kedilerde titreme çoğu zaman bir hastalık habercisidir. Herhangi bir davranışı kendiliğinden yapmayan patili dostlarımızda uzun süreli titreme gözlemlersek doğrudan veterinere başvurmamız gerekir. Bazen istemsiz olarak gerçekleşen titremeler gün içinde tekrarlıyorsa aşağıdaki durumlardan şüphelenmeniz gerekebilir.

Kedilerde Titreme Normal mi?

Hayır. Kedilerde titreme normal karşılanmamalıdır. Öncelikle dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var. Kedi dostlarımızın kan şekerinin düşmesi halinde Hipoglisemi hastalığı ortaya çıkar. Kedinizin uzun süre yemek yememesi de bazen titremeye neden olabilir. Ancak kusma, ishal ve kabızlık gözlemlediğinizde Hipoglisemi için gerekli aksiyonları almanız gerekiyor.

Kedilerde Hipoglisemi dışında vücut sıcaklığının yükselmesine bağlı olarak Hipertemi de yaşanabilir. Kedilerde vücut sıcaklığının 41 dereceye ulaşması halinde ortaya çıkan Hipertemi, titremeye neden olan bir diğer rahatsızlıktır. Bu tür durumlarda da yapmanız gereken şey, vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmaktır.

Vücut ısısının düşmesi durumunda ise Hipotermi yaşanır ve bu durumda yine kediniz titreyebilir. Yaşlı ve yavru kedilerde daha çok görülen bu rahatsızlıklar için zamanında müdahale şarttır. Aksi durumda kediniz hayatını kaybedebilir veya yeni hastalıklar ortaya çıkabilir.

Kedilerde Stres ve Titreme

Kedilerde titreme nedenleri sadece hastalıklara bağlı olarak yaşanmaz. Strese giren kedilerde ani sinir boşalması yaşanabilir. Bu durumda da titreme ortaya çıkar. Eğer kedinizin strese girdiğini düşünüyorsanız onu mutlu etmek için vakit kaybetmemenizde yarar var. Kediler aslında mevsimsel geçişlerde, eve yeni birinin gelmesi halinde veya mama değişiminde kolayca strese girebilir. Yaşam alanında değişikliği pek sevmeyen patili dostlarımız aynı şekilde stres kaynaklı farklı hastalıklarla karşılaşabilir.

Özet olarak kedilerde titreme her zaman normal karşılanmamalıdır. Özellikle de stres, vücut ısısının aniden yükselmesi veya düşmesi gibi durumlar yakından takip edilmelidir. Onlar da bizim gibi hassas bir yapıya sahiptir ve herhangi bir durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Veteriner hekim kontrollerini düzenli bir şekilde yaptığınız ve kaliteli mamalarla besleyerek gün içinde sürekli ilgilendiğiniz kedilerin aslında hastalıklara yakalanma riski düşük olacaktır. Bu durum daha az hatta hiç strese girmeden yaşaması anlamına gelir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.