Kedilerde Tüy Sorunu ve Tedavisi

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi dostlarımız bazı dönemlerde tüy dökebilir. Ancak hayvanseverler bu konuda yapılacak herhangi bir şeyin olmadığını düşünür. Oysa parazit tedavisi ve aşılama ile beraber kedinizin tüy yapısını koruyabilir ve tüy dökümüne karşı aksiyon alabilirsiniz. Elbette kedi dostlarımızın tüy dökmesi son derece normaldir. Doğası gereği yaşanan bu duruma mevsim geçişlerinde sıklıkla rastlayabilirsiniz. Yazımızın devamında paylaşacağımız bilgiler sayesinde basit birkaç teknikle bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın. En önemlisi de kedinizin bu döneminde stresli olabileceğini ve ilgi beklediğini de unutmamanızda yarar var.

Kedilerde Tüy Sorunu Nasıl Giderilir?

Düzenli olarak kedinizin tüylerini yumuşak kıllı veya sık dişli olan bir fırçayla fırçalamanız gerekiyor. Petshop’larda rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünler sayesinde kedinizin kendini yalaması durumunda tüy yutma olasılığı da azalacaktır. Ayrıca kedinizin yuttuğu tüy yumakları, bağırsaklarda ve midede toplanır. Bu durumda farklı sağlık sorunları da ortaya çıkacaktır. Bazı kedi ırkları yuttukları tüyleri bağırsak yoluyla atamaz ve kusmaya başlar. Bu durum doğal gibi görünse de kusma sadece tüylerin çıkmasına değil, tüketilen su ve gıdaların kaybolmasına da sebep olacaktır.

Kedinizi Neden Taramalısınız?

Kedi taramanın ilk faydasını paylaşmıştık. Tüy yumaklarının azalmasını sağlayan kedi tarakları sayesinde aslında kedinizi günlük muayeneden geçiriyor olacaksınız. Yani cildinde bir sorun olup olmadığını görürken gövde bölgesinde şişlik, kızarma veya kabuklanma gibi sorunları da gözlemleyeceksiniz. Kedinizden dökülen tüylerin çoğu fırçayla alındığı için yaşam alanında dağılmasını da engelleyebilirsiniz. Bazı hayvanseverler bu sebepten dolayı her gün ev temizliği yapmakta ve tüylerin yayılmasını engellemeye çalışmaktadır. Oysa günlük kedi taraması gerçekleştirdiğinizde bu sorunların azaldığını fark edebilirsiniz.

Sağlıklı yaşayan kedi dostlarımızın kürkü daha gür ve parlak olacaktır. Ancak düzenli fırçalamanıza rağmen mat bir görünüme sahip ve tüy dökmeye devam ediyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir. Çünkü bu durum farklı bir sağlık sorununun habercisidir. Petshop’lardan satın alabileceğiniz tüy dökme karşıtı ürünlerden önce veteriner kontrolünden geçirmeli ve hekim tavsiyesiyle aksiyon almalısınız. Unutmayın, kedinizin sağlıklı olması aslında her zaman mutlu ve sevecen olmasını beraberinde getirirken daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.