Kedilere İlaç Verme Yolları

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedilere ilaç verme yolları konusunda birçok hayvan sever araştırma yapmaktadır. Öncelikle hatırlatmak istediğimiz bir konu var; Kedinize, yaşadığı problem ne olursa olsun veteriner hekimin reçete etmediği ilaçları vermemelisiniz. Çünkü kedilerin tedavisi sanıldığı kadar kolay değildir ve her zaman uzmanlık gerektirir. Eğer kedinize bir hastalık teşhisi konulduysa, tedaviyi yönetecek olan tek kişi veterinerdir.

Kedinize ilaç vermek için aslında pek çok yöntem var. Ancak reçete edilen ilacın nasıl kullanılması gerektiği bilinmelidir. Veteriner hekim bu konuda da sizlere detaylı bilgiler aktaracaktır. Haliyle ilacı verirken zorluk yaşamadan patili dostunuzun tedavi sürecinde ona yardımcı olmaya devam edebilirsiniz.

Kediye Hap Yutturma Yolları

Kedinize hap olarak ilaç yazıldıysa biraz zorlanacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü kediniz hap yutmayı çoğu zaman reddedecektir. Yapmanız gerekenler;

  • Kedinizi bir battaniyeye ya da havluya sarın.
  • Patilerini oynatamayan kedi bu sayede kendini hareketsiz bırakacaktır.
  • Yalnızca baş kısmının göründüğü pozisyona getirerek çenesinin alt bölgesinde orta ve baş parmağınızı yerleştirin.
  • Ardından çok hafif olmak şartıyla bir baskı uygulayın ve kafasını geriye doğru ittirin.
  • Kediniz bu harekete maruz kalınca ağzını açacak ve boğazı da net bir şekilde görünecektir.
  • Bu sırada yapmanız gereken tek şey, reçete edilen hapı ağzının tam ortasına bırakmak ve ağzını da kapatmaktır.
  • Boğazını nazik bir şekilde ovaladığınızda, hap mideye doğru hareket edecektir.

Kediye Sıvı İlaç Nasıl Verilir?

Patili dostunuza sıvı bir ilaç verecekseniz yine bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle dikkatini dağıtabilecek tüm şeyleri ortadan kaldırmanızı öneriyoruz. Oyuncaklar ve diğer insanların bu unsurlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ardından sakin ve yumuşak bir ses tonuyla kafası görünecek şekilde bir havluya yatırmalısınız. Kediniz ağzını açtığı sırada ilacı vermeniz gerekir. Aslında hap içirmek için yukarıda sıraladığımız maddeleri sıvı ilaç vermek için de uygulayabilirsiniz.

Konserve Mama İçerisinde Kediye İlaç Verilir mi?

Veteriner hekimin onaylaması halinde konserve mamaya kedinize reçete edilen ilacı katarak verebilirsiniz. Kedilerin tamamı yaş kedi mamasına hayır diyemez. Bu yüzden ilacın daha kolay bir şekilde tüketilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak ilacın belirlenen ölçülerde kediye verilmesi gerekiyor. İlaçta ağır bir koku yoksa mamanın tadı değişmeyecek ve bu durumda kedinizi mamayla beraber ilacı da vücuda almış olacaktır. Bu süreç, sıvı ilaçlar için geçerlidir. Hap yani kapsül şeklindeki ilaçlar mamanın içinde dağıldığı için etkisini kaybedebilir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.