Kedilere Lösemi Aşısı Yapılmalı mı?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Kedi lösemisi bir kedinin vücudunda herhangi bir yerde oluşabilecek viral bir enfeksiyondur. Kedi bu virüse yakalandığında tedavi edilemez. Ancak aşıları yapılırsa virüse karşı önleyicidir. Mecburi bir aşı değilmiş gibi görünse de bu tehlikeli hastalığa maruz kalma riski taşıyan kediler için önerilir. Kedi lösemisi bulaşıcıdır. Tükürükle ve temasla kolayca bulaşır ve vücuttaki hemen hemen her organ ve organ sistemini etkileyebildiği için klinik bulgular önemli ölçüde değişebilir. Aslında, bazı kediler tamamen sağlıklı görünebilir, ancak hastalığı başkalarına iletme yeteneğini korurlar.

Virüse maruz kalma riskini azaltan ya da tedavi sağlayan alternatif bir yol yoktur. Eve giren herhangi bir yeni yavru kedi veya kedi en kısa sürede bir veteriner hekimi tarafından muayene edilmeli ve karantina süresi boyunca diğer tüm evcil hayvanlardan ayrılmalıdır. Bu süre zarfında yeni kedi, kedi lösemisi için test edilmeli ve herhangi bir hastalık belirtisi için yakından izlenmelidir.

Lösemi aşısı hastalığa neden olmaması için özel olarak geliştirilmiştir. Aşı verildikten bir veya iki gün sonra hafif bir durgunluk davranışından başka olumsuz bir etki görmeniz olası değildir. Çok az sayıda kedi hafif bir alerjik reaksiyona sahip olabilir. Aşı reaksiyonlarının çoğu hemen meydana gelir ve veteriner hekiminiz uygun tedaviyi sağlar. Lösemi aşıları uzun yıllardır mevcuttur ve üzerinde sürekli olarak geliştirmeler yapılır. Kedi lösemisi aşısı ile enfeksiyonun önlenmesinde ve dolayısıyla Lösemi ile ilişkili hastalıkların kontrol edilmesinde yardımcı olurlar. Ancak ne yazık ki, hiçbir aşı %100 koruyucu değildir. Mümkünse, kedinizin ya da yavru kedilerin lösemi ile enfekte olmuş kedilerle ya da aşı öyküleri bilinmeyen kedilerle yakın temas halinde olmasına izin vermeyin. Ayrıca kedinizin dışarıda serbestçe dolaşmasına ve kedi pansiyonları gibi kapalı alanlarda fazla sayıda kediyle kapalı alanda tutulmasına izin vermemelisiniz.

İlk aşılama serisinde, güçlü ve kalıcı bir bağışıklık sağlamak için bir ay arayla verilen iki doz aşı gerekir. Buna rağmen, bu bağışıklık zamanla azalacak ve periyodik yeniden aşılama gerekli olacaktır. Veteriner hekiminiz, kedinizin yaşam tarzı ve gereksinimlerine dayanarak tavsiye edilen yeniden aşılama programını size bildirecektir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.